Odholowali mi samochód. Co teraz? Jak go odnajdę?

Wielu kierowców wybierając miejsce do parkowania średnio przejmuje się kwestią, czy będzie stał zgodnie z przepisami, a jego obecność nie stanowi dla nikogo utrudnienia lub zagrożenia w ruchu drogowym. Sprawdzamy, co zrobić w sytuacji, gdy po powrocie na miejsce parkowania okaże się, że samochodu tam nie ma. Jak odzyskać pojazd z policyjnego parkingu?

Odholowany pojazd - za jakie przewinienia?

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi. Decyzję o jego usunięciu może podjąć straż gminna, miejska, policja lub osoba dowodząca akcją ratowniczą. Tyle na temat odholowania mówi art. 50a ust. 1 Ustawy o ruchu drogowym.

To jednak nie wszystkie sytuacje, w których mundurowi mogą podjąć decyzję o odholowaniu naszego samochodu na parking policyjny. Dużo szersza lista przewinień jest zawarta w art. 130a tej samej ustawy.

Warto mieć świadomość, że samochód zostanie odholowany, jeśli:

Reklama
  • zaparkowaliśmy w miejscu niedozwolonym, w którym jego obecność stwarza niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu,
  • nie można udokumentować posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC,
  • ma zbyt dużą masę całkowitą, wykazuje zbyt duży nacisk osi lub przekracza dopuszczalne wymiary,
  • stoi bezprawnie zaparkowany w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych,
  • stoi zaparkowany w miejscu, w którym postawiono znak informujący, że pojazd zostanie odholowany,
  • prowadziliśmy, nie posiadając uprawnień lub po ich odebraniu, a w pojeździe nie znajduje się inna osoba, która mogłaby poprowadzić samochód,
  • kierowaliśmy samochodem w stanie nietrzeźwości,
  • kierowaliśmy samochodem, mimo że braku uprawnień lub po zatrzymaniu prawa jazdy,
  • stan techniczny samochodu zagraża bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Odholowany samochód - co robić?

Odzyskanie odholowanego samochodu nie będzie łatwym i przyjemnym zadaniem. Po ustaleniu z odpowiednimi służbami miejsca odholowania pojazdu warto czym prędzej odebrać samochód.

Trzeba wziąć pod uwagę, że bardzo często parkingi działają w określonych godzinach. Oprócz tego trzeba zabrać ze sobą wymagane dokumenty lub drugiego kierowcę, jeśli nie mamy uprawnień lub właśnie je straciliśmy.

Warto wcześniej to ustalić, ale może się przydać również gotówka, która pozwoli uiścić wszystkie wymagane opłaty. Cała operacja odzyskania samochodu z parkingu depozytowego może potrwać nawet kilka godzin. Zwłaszcza, że w dużych miastach znajdują się one zwykle daleko poza centrum.

Odholowany samochód - jakie koszty czekają na właściciela?

Zanim odbierzemy samochód z parkingu depozytowego, warto przygotować się na finansowe konsekwencje. Zanim samochód zostanie wydany trzeba ponieść koszt mandatu, koszt holowania pojazdu na parking oraz koszt przechowywania pojazdu na parkingu. Dlatego nie warto zwlekać z jego odbiorem, ponieważ każdy dzień to dodatkowe koszty.

Tym bardziej, że początkowy rachunek wcale nie będzie mały. Cena przewozu samochodu na lawecie nie jest zależna w stu procentach od firmy transportowej. Decydują o tym w dużej mierze lokalne władze, które podejmują współprace z firmą w ramach ustalonej stawki przez Ministra Finansów. Każdego roku zmienia się maksymalna stawka za odholowanie auta.

W 2022 roku za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i odesłanie go na parking strzeżony kosztuje maksymalnie 542 zł. Oprócz tego czeka jeszcze opłata za przechowywanie samochodu. Dzienna opłata jest naliczana za każdą rozpoczętą dobę. Podobnie jak w przypadku stawki za holowanie jest ustalona przez lokalne władze w ramach limitu wyliczonego przez resort finansów. W przypadku pojazdu o DMC do 3,5 tony wynosi 46 zł za dobę.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odholowanie samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy