Od dziś stosuj te 5 sposobów na klimatyzację i zobacz, co się stanie

Klimatyzacja działa wydajniej, jak stosuje się te 5 prostych patentów na zwiększenie jej wydajności. 3 z nich możesz zastosować natychmiast i za darmo.

Klimatyzacja to krytyczny element wyposażenia samochodu w upalne dni. Czasami zdarza się, że działanie tego urządzenia pozostawia wiele do życzenia. Sprawdzamy, co można zrobić, żeby zwiększyć wydajność klimatyzacji.

Klimatyzacja w samochodzie - jak zwiększyć wydajność

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie podróżowanie samochodem w czasie lata bez klimatyzacji. Klimatyzacja jest niezbędna do utrzymania optymalnej temperatury w kabinie, co pozwala unikać dolegliwości powodowanych przez upał.

Jednak czasami zdarza się, że klimatyzacja z jakiegoś powodu przestała skutecznie chłodzić powietrze w kabinie. Sprawdzamy, w jaki sposób można spróbować zwiększyć wydajność klimatyzacji w samochodzie.

Reklama

Parkowanie w cieniu a klimatyzacja

Zanim zaparkujemy samochód w wybranym miejscu, warto rozejrzeć się za lokalizacją poza bezpośrednim działaniem światła słonecznego. Parkowanie w zacienionym miejscu pozwala uniknąć przegrzania wnętrza, co przełoży się później na szybsze chłodzenie przy użyciu klimatyzacji.

Wietrzenie samochodu

Zanim w upalne lato uruchomimy samochód, warto jest przewietrzyć jego wnętrze. Wystarczy otworzyć wszystkich drzwi lub okna w samochodzie dosłownie na kilka minut. Wymiana powietrza w nagrzanej kabinie na chłodniejsze z zewnątrz, pozwoli układowi klimatyzacji dużo szybciej schłodzić temperaturę.

Klimatyzacja a obieg wewnętrzny

Po włączeniu klimatyzacji i wstępnym schłodzeniu temperatury w kabinie warto rozważyć włączenie trybu recyrkulacji powietrza. Dzięki temu klimatyzacja korzysta z powietrza, które zostało już schłodzone. Dzięki temu klimatyzacja będzie miała mniejsze trudności z utrzymaniem zadanej temperatury.

Regularne serwisowanie klimatyzacji

Wielu kierowców zapomina o regularnym serwisowaniu układu klimatyzacji. Zbyt mała ilość czynnika chłodzącego w układzie utrudni skuteczność pracy klimatyzacji. Przy okazji warto pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego. Zabrudzony i zużyty element może skutecznie utrudniać przepływ powietrza. Klimatyzacja potrzebuje wtedy więcej czasu na schłodzenie temperatury w kabinie.

Sprawdź stan skraplacza klimatyzacji

Jednym z elementów, który co jakiś czas trzeba wymieniać lub wyczyścić jest skraplacz klimatyzacji. Urządzenie jest wymiennikiem ciepła, którego zadaniem jest odprowadzenie ciepła z czynnika chłodniczego przejętego przez parownik od powietrza z kabiny. Wraz z upływem czasu może się okazać, że ścieżka przepływu powietrza została zatkana przez zanieczyszczenia. To sprawia, że wydajność układu chłodzenia jest wtedy dużo gorsza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimatyzacja | samochody | upały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama