Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą - trzeba je wozić czy nie?
Kierowcy wyjeżdżający za granicę na wakacje czy do pracy mają dylemat - czy powinno się wozić obowiązkowe wyposażenie auta, które jest wymagane w kraju, do którego jedziemy czy też nie? Sprawa wydaje się oczywista, ale czy rzeczywiście taka jest?
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce obejmuje posiadanie na pokładzie auta jedynie tablic rejestracyjnych, gaśnicy samochodowej oraz trójkąta ostrzegawczego. W innych państwach europejskich zakres wyposażenia jest bardziej rozbudowany - może obejmować apteczkę, kamizelki odblaskowe, czy na przykład zestaw naprawczy do opony. Czy jadąc do innego kraju musimy mieć te wszystkie przedmioty ze sobą?
Zasadniczo tę kwestię wyjaśnia Konwencja wiedeńska z 1968 roku, na mocy której samochody muszą mieć obowiązkowe wyposażenie wymagane jedynie w kraju, w którym są zarejestrowane. To oznacza, że w teorii policjant za granicą nie może przyczepić się do nas jeśli nie mamy wyposażenia wymaganego na terenie danego kraju - jesteśmy tam bowiem tylko przejazdem, a nasz samochód jest zarejestrowany w Polsce, więc powinien spełniać warunki polskich wymagań.
Zdarza się jednak, że jeśli za bardzo "podskakujemy" zagranicznemu policjantowi i zbyt energicznie domagamy się poszanowania swoich praw, możemy popaść w kłopoty. Będąc za granicą i nie znając do końca wszystkich przepisów drogowych obowiązujących w danym kraju możemy się "naciąć" i jeśli poirytujemy policjanta, a dodatkowo dojdzie do trudności translacyjnych, czy językowych (spróbujcie dogadać się z Chorwatem po angielsku lub niemiecku) może się okazać, że policjant nie odpuści.
Jeśli policjant zauważy że lekceważymy przepisy na terenie danego kraju, będzie patrzył na nas surowszym okiem. Po pierwsze bardzo drobiazgowo sprawdzi wszystkie możliwe zakamarki naszego samochodu w poszukiwaniu możliwości przywalenia nam mandatu, lub inaczej zinterpretuje przepisy. To może skończyć się dla nas nie tylko mandatem, ale też wizytą na komisariacie lub zakazem dalszej jazdy.
Z drugiej strony jeśli będziemy mieli na pokładzie wymagane elementy wyposażenia na terenie danego kraju, zawsze możemy wykorzystać to jako argument, że mamy na uwadze zagraniczne przepisy. To zadziała na naszą korzyść.
Z drugiej strony należy pamiętać, że obowiązkowe wyposażenie auta w innych krajach - choć wymaga od kierowców więcej niż w Polsce - nie jest tam od parady. Zwykle są to przedmioty i narzędzia, które zwyczajnie mogą okazać się bardzo przydatne w sytuacji awaryjnej. Niezależnie od tego czy chodzi o apteczkę, czy o kamizelki odblaskowe może się okazać, że w krytycznej sytuacji - wypadku lub awarii auta na autostradzie - będą one potrzebne.
Choćby dlatego warto uzbroić samochód w dodatkowe wyposażenie, które nie tylko zaoszczędzi nam kłopotów z policją i niepotrzebnego tłumaczenia za granicą, ale dodatkowo może się przydać i podnosi poziom naszego bezpieczeństwa.
Zanim więc wybierzemy się na wakacje, warto według poniższej listy zorientować się jakie wyposażenie obowiązkowe jest w innych krajach i doposażyć samochód przynajmniej w najważniejsze, najczęściej powtarzalne elementy takie jak apteczka, kamizelki odblaskowe (zwykle da kierowcy i pasażerów), komplet żarówek, czy zestaw naprawczy koła. W poniższej tabeli znajdziesz listę wyposażenia potrzebną w najpopularniejszych kierunkach: