Myjesz auto na myjni bezdotykowej? Nie popełnij tego błędu

Pierwsze samodzielne mycie samochodu na myjni bezdotykowej może u kierowców wzbudzać pewne wątpliwości. Nie jest jednak nic trudnego, chociaż należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jak umyć samochód na myjni samoobsługowej, by zrobić to szybko, sprawnie, tanio, ale również skutecznie? Należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

Podstawowy błąd na myjni bezdotykowej

W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby nie rozpoczynać mycia samochodu na myjni bezdotykowej, gdy lakier samochodu i części są gorące. Dotyczy to przede wszystkim tarcz hamulcowych, które w kontakcie z chłodną wodą mogą się pogiąć. Gwałtowna zmiana temperatur źle wpływa także na lakier, a szybkie zasychanie wody z detergentem powoduję, że na karoserii zostają zacieki i smugi.

Od czego zacząć mycie samochodu na myjni bezdotykowej?

 W pierwszej kolejności mycie auta powinno rozpocząć się od mycia wstępnego, które umożliwi pozbycie się kurzu oraz pierwszej warstwy delikatnego zabrudzenia. W drugim kroku należy przejść do mycia zasadniczego. Program ten zawiera specjalny proszek rozpuszczony w wodzie.

Reklama

Warto pamiętać, że z uwagi na wysokie ciśnienie wody, strumień z lancy należy utrzymywać w odległości minimum 30-40 cm od karoserii. Ponadto całą czynność powinno się wykonywać od góry, by proszek stopniowo ściekał w dół i pokrywał całe auto. Tak powstałą powłokę należy następnie spłukać wodą pod wysokim ciśnieniem.

Większość myjni bezdotykowych posiada również funkcje woskowania i nabłyszczania samochodu. Warto z nich skorzystać, aby zachować połysk lakieru, a także ograniczyć pojawienie się nieestetycznych zacieków.

Aktywna piana. Jak jej użyć podczas mycia auta

Znacznie lepszy efekt osiąga się, stosując na lakier aktywną pianę, która dzięki swojej gęstej konsystencji dłużej utrzymuje się na samochodzie przed płukaniem. Korzystanie z tego rozwiązania wymaga od nas użycia innego pistoletu, który na myjniach bezdotykowych jest najczęściej oznaczony odmiennym kolorem.

Nakładanie aktywnej piany powinno rozpocząć się zaraz po wstępnym płukaniu samochodu. Czynność tą najlepiej wykonywać od dołu - kół i progów, czyli miejsc najbardziej zabrudzonych. Następnie powoli przejść do karoserii, szyb i dachu. Taka kolejność zwiększy skuteczność całego procesu czyszczenia.

Po nałożeniu aktywnej piany na karoserię trzeba chwilę poczekać. Następnie trzeba spłukać preparat wodą. Należy przy tym pamiętać, aby nie doprowadzić do zaschnięcia piany na samochodzie.

Uwaga na powłokę ceramiczną

Mycie samochodu z powłoką ceramiczną na myjni bezdotykowej ogranicza się do dwóch programów. Na początku użyj podstawowego programu czyszczącego. W zależności od myjni może to być program z mikroproszkiem rozpuszczonym w wodzie lub szamponem. Następnie należy porządnie opłukać auto wodą demineralizowaną. Ze względu na to, że na karoserię jest położona powłoka ceramiczna, nie zaleca się stosowania wosku oraz programów nabłyszczających.

Jak myć auto, żeby nie było zacieków?

Pozostawienie samochodu do wyschnięcia, nawet po najlepszym myciu, rodzi ryzyko powstania na lakierze zacieków z twardej wody. Dlatego mocno wskazane jest osuszenie auta zanim woda zdąży odparować z karoserii. W tym przypadku bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem będzie mikrofibra (60×60 lub 60×90 cm) o wysokiej gramaturze - od 400-600 g wzwyż (maksymalnie do 1000g-1100 g).

Wycierając samochód mikrowłóknem należy rozpocząć od dachu, później szyby i reszta samochodu. Jak to robić? Spokojnym i równomiernym ruchem ściągaj ręcznik w swoim kierunku, starając się sprawić, aby całą powierzchnią przylegał do lakieru. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 10 minut, a efekty będą zdumiewające.

Ile kosztuje myjnia bezdotykowa?

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej to kusząca propozycja dla kierowców nie tylko pod względem dostępności, lecz także ceny. W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywa czas mycia. Najczęściej jedna minuta równa się jednej złotówce. Oznacza to, że myjąc auto na myjni bezdotykowej przez dziesięć minut, trzeba liczyć się z wydatkiem 10 zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy