Reklama

​Masz taki przycisk w aucie? Nie dotykaj go, bo będzie jechało gorzej

W niektórych samochodach można spotkać tajemniczy przycisk "ECO", który pozwala jeździć oszczędnie, ale mocno zmienia działanie wielu funkcji w samochodzie. Sprawdzamy, jak z niego skorzystać i czy faktycznie zmniejsza spalanie?

Producenci samochodów już od wielu lat wdrażają z różnym skutkiem ekologiczne rozwiązania. Zwykle te działania sprowadzają się do ograniczenia zużycia paliwa oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Nowoczesne samochody są wyposażone w przełączniki do zmiany trybów jazdy. Kierowca może zadecydować, czy bardziej zależy mu na sportowych osiągach, komforcie, a może ekologicznym podróżowaniu.

Tryb Eco w samochodzie - co oznacza?

W starszych samochodach często umieszczano przycisk oznaczony jako "ECO" lub "ECON". Nie da się w jednoznaczny sposób ustalić, jakie funkcje zapewnia, ponieważ producent samodzielnie ustala strategię działania w tym zakresie. Żeby mieć stuprocentową pewność warto najpierw zajrzeć do instrukcji obsługi. Często okazuje się, że funkcje "ECO" w samochodach są do siebie bardzo zbliżone.

Reklama

Tryb Eco - mniejsza moc silnika

Po aktywowaniu tego trybu można się spodziewać przełączenia mapy sterowania silnika na mniej agresywną. Po wciśnięciu gazu jednostka napędowa jest mniej zrywna i żwawa, a do tego nie zachęca do dynamicznej jazdy.

Przy okazji spada też moc, ponieważ wszystko jest podporządkowane oszczędzaniu paliwa. W wielu samochodach elektronika posiada specjalne zabezpieczenie, które powoduje, że po wciśnięciu gazu w podłogę wraca pełna moc silnika.

Tryb Eco i skrzynia biegów

Skoro moc silnika została zredukowana, tryb Eco powoduje również zmianę trybu działania skrzyni automatycznej. Automat znacznie szybciej wrzuca biegi na wyższe w celu wymuszenia pracy silnika na niskich obrotach. Do tego sterownik przekładni dość niechętnie redukuje przełożenia. Dopiero mocniejsze wciśnięcie gazu może wywołać taką reakcję skrzyni. W samochodach z mechaniczną skrzynią biegów na desce może się pojawić ikonka sygnalizująca konieczność przełączenia biegu na wyższy.

Tryb Eco zmienia działanie klimatyzacji

Kolejną najbardziej odczuwalną zmianą dla kierowcy i pasażerów będzie działanie układu klimatyzacji. Sprężarka włącza się rzadziej, a tolerancja na podnoszenie się temperatury w kabinie jest znacznie wyższa. W samochodach wyposażonych w specjalną nagrzewnicę powietrza w układzie wentylacji można się spodziewać ograniczenia mocy tego urządzenia.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy