Masz taki dowód rejestracyjny? Pod żadnym pozorem nie przegap tego terminu

Jazda z miękkim dowodem rejestracyjnym jest ryzykowna, ponieważ dokument ma ograniczony termin ważności. Dlatego warto jak najszybciej wymienić ten dokument, żeby nie narazić się na mandat.

Miękki dowód rejestracyjny - co to jest?

Miękki dowód rejestracyjny, czyli pozwolenie czasowe, to dokument z ograniczonym terminem ważności. Zwykle jest wydawany na okres 30 dni, ale jednorazowo można go przedłużyć o kolejne 14 dni. W tym celu wystarczy złożyć podanie oraz uzasadnić swoją prośbę.

Po odebraniu miękkiego dowodu rejestracyjnego warto zapisać sobie termin ważności dokumentu. To bardzo ważna kwestia w kontekście potencjalnej kontroli drogowej. Jazda z takim dokumentem może zostać potraktowana równoznacznie z poruszaniem się autem, które nie zostało dopuszczone do ruchu drogowego.

Reklama

Miękki dowód rejestracyjny - jaka kara?

Jazda samochodem, który ma miękki dowód rejestracyjny, może się zakończyć mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Policjanci zwykle trzymają się górnych widełek taryfikatora, żeby skuteczniej motywować kierowców do odbioru właściwego dokumentu. Trzeba mieć świadomość, że w skrajnym przypadku funkcjonariusz może nawet zabronić dalszej jazdy takim samochodem.

Jeśli kontrola drogowa odbywa się w mieście, samochód będzie można pozostawić na najbliższym parkingu. Sytuacja komplikuje się, gdy nie ma możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodu w danym miejscu.

Policjant może wtedy zlecić holowanie pojazdu na parking strzeżony. Rachunek za usługę pokryje właściciel samochodu. Trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 440 zł za holowanie oraz 33 zł za każdą dobę postoju na tymczasowym parkingu.

Miękki dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę

Nie warto ryzykować wyjazdu samochodem z miękkim dowodem rejestracyjnym za granicę. Jeśli termin ważności pokrywa się z terminem urlopu, lepiej skontaktować się z urzędem. Można spróbować dowiedzieć się, kiedy właściwy dowód rejestracyjny będzie gotowy do odebrania. Często okazuje się, że "twardy" dowód jest gotowy jeszcze przed końcem ważności terminu pozwolenia czasowego. Status dokumentu można sprawdzić na stronie internetowej PWPW.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy