Mandat po sprzedaży samochodu - jak rozwiązać problem i jak go unikać
Jeśli kupujący nie przerejestruje auta i sprzedający nie zgłosi transakcji w wydziale komunikacji, to do poprzedniego właściciela będą przychodziły mandaty.
Teoretycznie, po zakupie używanego pojazdu kierowca ma obowiązek przerejestrować go w ciągu 30 dni. W praktyce nie przejmuje się tymi formalnościami, ponieważ nie grożą za to żadne sankcje.
Efekt? Wezwania w sprawie wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary bądź kamery przychodzą do poprzedniego właściciela. Dlaczego? To on widnieje w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako posiadacz danego pojazdu, mimo że dawno go sprzedał.
Zgłoś sprzedaż
Takich problemów można dość łatwo uniknąć. Wystarczy zgłosić fakt sprzedaży do wydziału komunikacji. Jednak o ile każdy zgłasza sprzedaż pojazdu do ubezpieczyciela, aby nie płacić za OC, to wielu zapomina o wydziale komunikacji. Tymczasem nie jest to zbyt skomplikowane. Potrzebna jest do tego umowa kupna-sprzedaży i wizyta w urzędzie.
Można to również zrobić bez wychodzenia z domu poprzez stronę obywatel.gov.pl - wysyłając skan umowy i podając wszelkie niezbędne dane. W tym przypadku jest jednak wymagany profil zaufany, który można sobie wyrobić również przez internet, np. korzystając z elektronicznego systemu transakcyjnego większości banków. Od tego momentu, mimo że auto nie zostało formalnie przerejestrowane, wszelka korespondencja dotycząca mandatów powinna przychodzić już do nowego właściciela.
Uwaga! Spisując umowę kupna-sprzedaży, warto wpisać godzinę wydania pojazdu - to pomoże w przypadku, gdy nabywca auta zaraz po przekazaniu kluczyków złamie prawo.
Donos na kupującego
Co zrobić, jeśli dostaniemy wezwanie z fotoradaru, które miało miejsce już po sprzedaży pojazdu? Trzeba wysłać do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD obsługuje wszystkie fotoradary w Polsce) dokumenty potwierdzające zbycie pojazdu. Takim potwierdzeniem jest między innymi kopia umowy kupna-sprzedaży, kopia faktury VAT bądź aktu darowizny. Dokumenty należy przesłać na adres Główny Inspektorat Transportu Drogowego, skr. poczt. 146, 05-090 Raszyn. Można to zrobić także przez internet (patrz niżej).
WSKAŻ, KOMU SPRZEDAŁEŚ AUTO
Osoba, która otrzyma wezwanie w sprawie wykroczenia, a w momencie zarejestrowania auta przez fotoradar nie była już właścicielem danego pojazdu, ma obowiązek podać dane kupującego. Można to zrobić listownie lub skorzystać ze specjalnego formularza dostępnego na stronie canard.gitd.gov.pl. Należy tam wpisać swoje dane oraz załączyć skan umowy. Wezwanie dotyczące wykroczenia zostanie wysłane do kupującego.
Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 24/2018