Koniec "znakozy". Z dróg zniknie 9 tysięcy znaków
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad bierze się za zbędne znaki drogowe - z polskich ulic ma ich zniknąć aż 9 tysięcy. Przez wiele miesięcy sami kierowcy mogli zgłaszać niepotrzebne, ich zdaniem, znaki, obecnie trwa proces przygotowywania odpowiedniej dokumentacji, a do końca tego roku ma się zakończyć usuwanie oznakowania.
Tak zwana "znakoza" to choroba polskich dróg - znaków jest w Polsce za dużo, często są postawione w zupełnie bezsensownych miejscach, do tego nierzadko w sprzeczności z przepisami drogowymi. Wystarczy wyjechać za naszą południową lub zachodnią granicę, by zobaczyć różnicę. GDDKiA chyba rozumie problem, bowiem w 2023 roku rozpoczęto weryfikację oznakowania, również na podstawie danych zebranych poprzez interaktywne narzędzie w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niemu sami kierowcy mogą zaznaczać niebezpieczne miejsca czy zgłaszać wątpliwej potrzeby oznakowanie.
Mapa służy także do zaznaczania miejsc, w których dochodzi np. do niebezpiecznych sytuacji, łamania zakazu wjazdu do lasu czy nielegalnych wyścigów. Strona ta nie służy do zgłaszania pilnych interwencji, ma między innymi na celu, jak pisze policja, "służyć optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji."
Obecnie trwa weryfikacja zebranych danych oraz przygotowywanie dokumentacji potrzebnej do usunięcia znaków, niemniej miejsca, w których znaki są niepotrzebne, nadal można zgłaszać. Dzieje się to w ramach realizacji Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030. Według GDDKiA z dróg zniknie 9 tys. znaków drogowych i to już do końca 2024 roku.
W Polsce obecnie jest ponad 300 różnych znaków drogowych, ale głównym problemem jest ich natężenie, co prowadzi do tego, że kierowcy przestają na nie zwracać uwagę, tylko jadą "na pamięć" lub jak wszyscy inni obok.
Usunięcie 9 tys. zbędnych znaków drogowych to oczywiście krok w dobrą stronę, jednak nadal raczej kropla w morzu potrzeb - szacuje się bowiem, że łączna liczba znaków drogowych w Polsce przekracza 1,5 miliona i rośnie. Niemniej zachęcamy wszystkich kierowców do odwiedzenia strony https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html i zgłoszenia niepotrzebnego oznakowania.