Kierowco, nie tak. Jak prawidłowo robić korytarz?

Minęło już kilka lat, odkąd weszły w życie zmiany w Prawie o ruchu drogowym, wprowadzające tzw. korytarz życia. Mimo to, wielu kierowców ma nadal problem z ułatwianiem przejazdu pojazdom uprzywilejowanym i służbom ratowniczym. Przypominamy, jak prawidłowo zachowywać się na drodze.

Korytarz życia - co to jest?

Korytarz życia to pas utworzony umownie przez uczestników ruchu, który pozwala na swobodny przejazd pojazdów uprzywilejowanych poruszających się w korku. Tworzenie korytarza pozwala na szybsze dotarcie do miejsca wypadku karetce, straży pożarnej lub policji.

Jest to szczególnie istotna kwestia na drogach o dużym natężeniu ruchu (np. autostrady, drogi ekspresowe). W takich miejscach szybko dochodzi do tworzenia się ogromnych zatorów, a poszkodowani potrzebują jak najszybszej pomocy. Warto mieć na uwadze, że każda sekunda może zadecydować o czyimś zdrowiu lub życiu. Dlatego nie można bagatelizować tworzenia korytarza życia.

Reklama

Korytarz życia - jak go utworzyć?

O korytarzu życia trzeba myśleć już podczas zbliżania się do zakorkowanego odcinka drogi. Warto odpowiednio się ustawić, nawet gdy nie mamy pewności, co spowodowało zator drogowy.

Gdy na drodze szybkiego ruchu doszło do wypadku, samochody jadące lewym pasem jezdni powinny zjechać jak najbardziej w lewo, na pas rozdzielający lub trawnik. Natomiast pojazdy jadące prawym pasem powinny zjechać maksymalnie w prawo, na pobocze lub trawę. Ważne jest, żeby zrobić jak najwięcej miejsca dla pojazdów służb ratunkowych. Przykładem są wozy bojowe straży pożarnej, które często mają problem z przedostaniem się do miejsca zdarzenia.

W sytuacji, gdy korytarz życia powstaje na drodze szybkiego ruchu z trzema pasami, samochody z lewego pasa zjeżdżają jak najbardziej w lewo, a samochody ze środkowego i prawego pasa dojeżdżają jak najbliżej do jego krawędzi.

Warto zadbać o utworzenie prawidłowego korytarza odpowiednio wcześniej, a nie dopiero na widok pierwszych pojazdów uprzywilejowanych. Stojąc w ciasnym korku, będziemy mieć trudność z manewrowaniem i zjeżdżaniem do krawędzi drogi. Przeciskanie się na milimetry pomiędzy pojazdami próbującymi zrobić więcej miejsca mocno opóźnia dotarcie do akcji ratunkowej.

Korytarz życia - jaki mandat grozi?

Złamanie przepisów dotyczących utworzenia korytarza życia jest zagrożone mandatem w wysokości od 500 do 2,5 tys. zł oraz 6 punktów karnych. Jeśli policja oceni, że zachowanie kierującego spowodowało zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może nawet zatrzymać prawo jazdy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: korytarz życia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy