Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Objawy zużycia
Wielu kierowców zastanawia się, kiedy wymienić tarcze hamulcowe. Ich zużycie jest bezpośrednio związane ze sposobem eksploatacji pojazdu, liczbą przejechanych kilometrów i rodzajem dróg, po których porusza się auto. Kiedy zmienić hamulce na nowe?
Do najczęściej występujących objawów zużycia tarcz hamulcowych zalicza się:
- zmniejszoną siłę hamowania samochodu;
- występowanie rdzy i rantów na tarczach hamulcowych;
- wibracje i drgania tarcz hamulcowych
Kierowca nie powinien mieć trudności z zauważeniem wyżej wymienionych symptomów zużytych hamulców. Wyeksploatowane tarcze stają się znacznie delikatniejsze od tych nowych. Jeśli nie zostaną wymienione w porę, mogą się odkształcać lub pękać.
Zdarza się, że w czasie standardowej wizyty u mechanika wspomni on o konieczności wymiany tarcz hamulcowych. Przyjmuje się, że stan zużycia tarcz hamulcowych należy kontrolować co 60-80 tysięcy przejechanych kilometrów. Wszystko zależy od sposobu wykorzystania samochodu, ale również od modelu auta i jakości zamontowanych części. Jeśli auto porusza się głównie po mieście, kierowca jest znacznie częściej zmuszony do hamowania. Przekłada się to bezpośrednio na zużycie tarcz oraz klocków hamulcowych. Natomiast jeśli pojazd porusza się głównie po trasach szybkiego ruchu, to okres do wymiany tarcz może znacznie się wydłużyć.
Wielu właścicieli pojazdów zadaje sobie pytanie, jaki rozmiar tarcz hamulcowych jest zamontowany w ich samochodzie. Aby poprawnie dobrać nowe, najlepiej jest po prostu sprawdzić średnicę tych, które aktualnie znajdują się w samochodzie. Dokładny pomiar zdecydowanie ułatwi nam wcześniejsze zamontowanie koła.
Jeśli jednak nie ma możliwości zmierzenia starych tarcz w aucie, to wiele serwisów samochodowych, jak i sklepów z częściami może dobrać rozmiar części pod konkretne auto. Jak? Będzie potrzebny numer VIN, dzięki któremu uda się ustalić odpowiednie parametry fabrycznego elementu.
Grubość tarcz hamulcowych w samochodach osobowych jest bardzo zróżnicowana. Z reguły wynosi od 10 mm do 28 mm. To właśnie dlatego tak trudno jest prawidłowo ocenić stan techniczny tarcz.
Trzeba wiedzieć, że każda tarcza hamulcowa ma - określoną przez producenta - minimalną grubość. To wartość graniczna, po przekroczeniu której należy bezwzględnie wymienić element na nowy, nawet jeśli nie wykazuje innych objawów zużycia (wżery korozyjne, ranty itd).
Jest to typowa naprawa eksploatacyjna, czyli taka, od której w zasadzie nie można uciec. Nie warto na niej oszczędzać, tym bardziej że jakość zakupionych części bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów, ale i innych uczestników ruchu drogowego.
Koszt takiej usługi powinien zamknąć się w jednej roboczogodzinie, więc raczej nie zapłacimy zbyt dużo (z reguły między 100 a 200 zł). Dodatkowy wydatek stanowią oczywiście same tarcze, a ich cena zależy od rozmiaru, jakości oraz producenta. Na szczęście nawet podzespoły uznanych na rynku firm można kupić w dość przystępnych kwotach.
Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy podana cena dotyczy jednej czy kompletu (dwóch) tarcz. Wymiana tarcz hamulcowych zawsze powinna odbywać się parami.
***