Kiedy można używać klaksonu w aucie? Na przykład we mgle

Sygnał dźwiękowy, czyli po prostu klakson, to obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu w Polsce. Jego używanie jest jednak obwarowane przepisami, a nadużywanie sygnału dźwiękowego grozi mandatem.

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że korzystanie z sygnału dźwiękowego jest w pewnych sytuacjach niedozwolone. I nie chodzi tylko o miejsca, w których ustawiono znak zakazu B-29, czyli zakaz używania sygnałów dźwiękowych.

Kiedy nie wolno używać klaksonu?

Klakson może być przydatny, ale warto pamiętać, że jego dźwięk może zostać odebrany jako agresja lub przejaw irytacji. W związku z tym, w wielu przypadkach warto powstrzymać się od jego użycia, zwłaszcza jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowego ostrzeżenia. Są oczywiście kraje, w których używanie klaksonu jest na porządku dziennym, ale w Polsce jego użycie jest odbierane przez innych raczej w negatywny sposób.

Reklama

Według zapisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym “kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie." Zabrania się jednak używania klaksonu w terenie zabudowanym, “chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem". W tym ostatnim przypadku mowa więc o sytuacji, w której użycie klaksonu może zapobiec wypadkowi czy kolizji. Wg ustawy zabrania się też nadużywania sygnału dźwiękowego. Mandaty za nieprawidłowe używanie klaksonu wypisywane są raczej rzadko, ale jeśli już do tego dojdzie, można spodziewać się 100-złotowej kary.

W miejscach, w których szczególnie dba się o niską emisję hałasu, stosowany jest czasem znak B-29 “zakaz używania sygnałów dźwiękowych". Można go spotkać szczególnie przy sanatoriach, rezerwatach, ośrodkach wypoczynkowych czy szkołach.

Kiedy można używać klaksonu?

Używanie klaksonu jest dozwolone w sytuacjach, w których kierowca musi ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie. Zgodnie z polskimi przepisami, klakson można stosować wyłącznie wtedy, gdy istnieje uzasadniona potrzeba ostrzeżenia innych o zagrożeniu. Kierowcy mogą także używać krótkich sygnałów dźwiękowych podczas wyprzedzania czy omijania innego pojazdu we mgle, ale tylko na terenie niezabudowanym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Prawo o ruchu drogowym | klakson
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy