Karta na zagraniczny wyjazd

Wybierasz się do jednego z krajów Starego Kontynentu? Nie zapomnij wyrobić Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Na wyjazd do krajów UE lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein) warto zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej można korzystać ze świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski. Prawo do otrzymania EKUZ mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Każdy członek rodziny (w tym dzieci) otrzymuje własną kartę.

Dla wyjeżdżających w celach turystycznych, karta wydawana jest na podstawie danych z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów. NFZ może jednak zażądać aktualnych zaświadczeń potwierdzających ubezpieczenie (np. RMUA, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie od pracodawcy). Jeśli wniosek o EKUZ jest wysyłany pocztą, zaleca się dołączenie takiego dokumentu.

Reklama

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w placówkach, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Uwaga! W większości państw UE/EFTA obowiązuje system pokrywania przez pacjenta części kosztów leczenia. Np. w Czechach płaci się za świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. Aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, warto wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie.

Kartę EKUZ ważną przez 6 miesięcy otrzymują osoby zatrudnione, prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, renciści, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, członkowie rodzin. Dokument na 5 lat dostają emeryci. W przypadku bezrobotnych karta jest ważna 2 miesiące.

Gdy podczas pobytu za granicą zajdzie konieczność skorzystania ze świadczeń zdrowotnych, a potrzebujący nie będzie miał karty, można uzyskać Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ. W tym celu należy skontaktować się z oddziałem wojewódzkim NFZ w kraju i przesłać podpisany wniosek o wydanie EKUZ.

Jak wyrobić kartę

W celu uzyskania EKUZ należy złożyć (osobiście, pocztą, mailem, faksem) wniosek o wydanie karty, który można otrzymać w siedzibie oddziału wojewódzkiego NFZ lub pobrać ze strony internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl.
EKUZ jest wydawana bezpłatnie. Obecnie, przy osobistym składaniu wniosku, należy się liczyć z koniecznością oczekiwania w kolejce, a w razie wysyłania dokumentów pocztą - nawet tygodniową zwłoką.

Przydatna aplikacja

Właściciele smartfonów mogą pobrać bezpłatną aplikację "Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego" (na telefony z Androidem - z Google Play, na iPhony - z Apple Store). Zawiera ona wskazówki dotyczące korzystania z EKUZ, w tym informacje o zagranicznych numerach awaryjnych, świadczeniach objętych kartą, zasadach wnioskowania o zwrot kosztów czy punktach kontaktu w razie utraty karty.

Ani grosza z autocasco - UBEZPIECZENIA

Rozstań się z ubezpieczycielem - PORADY

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy