Reklama

Kara za spóźniony przegląd w 2022 roku. Ile wynosi maksymalna grzywna?

Od stycznia 2022 roku kara za spóźniony przegląd może okazać się bardzo bolesna. Zakładając najgorszy scenariusz, czyli spotkanie z policjantem bez ważnego badania technicznego, trzeba liczyć się z mandatem w wysokości kilku tysięcy złotych. Ile wynosi kara za brak przeglądu w 2022 roku?

Ile wynosi kara za brak przeglądu?

Na barki każdego właściciela samochodu spada odpowiedzialność za dbanie o jego stan techniczny. W tym celu ustawodawca zmusza do badania technicznego pojazdu. To jest obowiązkowe, a za jego brak grozi surowa grzywna. Od stycznia, w związku z nowym taryfikatorem mandatów, jest znacznie wyższa niż w latach ubiegłych. 

Jaka jest kara za brak przeglądu? Jeszcze do niedawna kara za brak badania technicznego wahała się w przedziale od 20 do 500 zł. Obecnie, podczas zatrzymania, policja lub Inspekcja Transportu Ruchu Drogowego, może ukarać właściciela auta bez ważnego badania technicznego karą w wysokości nawet 3 tysięcy złotych

Reklama

Minimalna kara za brak przeglądu

W 2022 roku nie zmieniła się minimalna możliwa wysokość mandatu za brak przeglądu. Ta wynosi 20 zł. Jak się okazuje, od 1 stycznia kary niewpisane wprost do taryfikatora są zagrożone grzywną do 3000 złotych. To w przypadku popełnienia wykroczenia przeciwko przepisom tzw. kodeksu drogowego:

W praktyce oznacza to, że wysokość kary za brak przeglądu jest relatywna i zależy od samego policjanta. Jeżeli pieczątka badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym powinna pojawić się kilka dni wcześniej, z reguły kończy się to na pouczeniu i mniejszym wymiarze kary. 

Natomiast jeżeli od obowiązkowego badania minęło dużo czasu, a pojazd ma poważne usterki, policjant może zdecydować o nałożeniu maksymalnej kary za brak przeglądu, czyli 3 tys. zł. 

Mandat za brak przeglądu to nie jedyny problem

Kara za przegląd po terminie w formie mandatu to nie wszystko. Co grozi za jazdę bez przeglądu? Jeżeli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi, że samochód nie posiada ważnego badania przeglądu, może zatrzymać dowód rejestracyjny. Posiadanie go przy sobie nie jest obowiązkowe, dlatego funkcjonariusz wprowadzi odpowiednią adnotację do systemu CEPIK.

Ile jest czasu na zrobienie przeglądu po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego? Jeżeli stan techniczny samochodu nie wzbudza wielkich zastrzeżeń, właściciel pojazdu ma obowiązek na wykonanie badania w ciągu 7 dni. Po pozytywnym przeglądzie w okręgowej stacji pojazdów należy powiadomić o tym wydział komunikacji.

Dodatkowa kara za brak przeglądu pojawia się w momencie, kiedy samochód jest na tyle niesprawny, że nie nadaje się do ruchu. Wtedy policjant może uniemożliwić dalszą jazdę, usuwając auto z drogi na lawecie. Za co oczywiście zapłaci właściciel samochodu. 

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Obecnie cena przeglądu samochodowego to 98 zł, która obowiązuje na terenie całego kraju. Do tego należy dodać konieczność uiszczenia opłaty ewidencyjnej, której wysokość waha się od 1 do 3 zł. Co ważne, wysokość przeglądu różni się w przypadku samochodów z instalacją LPG. 

Aktualne ceny za przegląd samochodu z gazem wynoszą 162 zł, która zawiera  63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej.

Jak uniknąć kary za brak przeglądu w samochodzie? Jednym z rozwiązań może być zainstalowanie aplikacji mPojazd. Pomijając fakt, że w razie kontroli drogowej można potwierdzić ważność badania technicznego, jeśli w systemie CEPiK pojawi się pomyłka, to aplikacja przypomni nam o upływie terminu badania technicznego. Jednak nie tylko, bo poinformuje nas także o zakończeniu okresu obowiązywania ubezpieczenia OC.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy