Reklama

Jedziesz na urlop? Najpierw pojedź do mechanika

Żeby wakacyjny wyjazd nie zamienił się w nerwowe bieganie od jednego warsztatu do drugiego, warto przed wyruszeniem w dalszą trasę zadbać o swój samochód.

Szczególnie jeśli nasz środek lokomocji ma już swoje lata, nie należy ryzykować wyjazdu bez sprawdzenia kilku podstawowych rzeczy. A jakich, to najlepiej wie nasz zaufany mechanik samochodowy.

Ważne jest jedno - by nie przyjeżdżać do warsztatu z informacją, że oto jutro wyjeżdżam na wakacje i potrzebuję mieć sprawny samochód. - To się nie uda - mówi Jarosław Galica, mechanik samochodowy z Poronina na Podhalu. - Żeby mechanik miał czas rzetelnie wykonać swoją pracę i usunąć ewentualne usterki, trzeba się do niego zgłosić co najmniej na tydzień przed wyjazdem - dodaje.

Reklama

Zadbaj o chłodzenie silnika

Są jednak rzeczy, które sami możemy, a nawet powinniśmy sprawdzić w swoim samochodzie. Szczególnie latem, kiedy temperatura wzrasta, ważne jest odpowiednie chłodzenie silnika. Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić, czy działa wentylator. Jak to zrobić? Bardzo łatwo. Wystarczy na parkingu przed domem odpalić samochód, otworzyć maskę silnika i obserwować wentylator. Po pewnym czasie powinien się uruchomić.

Jeśli nie pracuje, jest szansa, że kiedy staniemy w dużym upale w jakimś korku, to silnik się "zagotuje". Wentylator powinien się także uruchomić w momencie, kiedy włączymy na postoju klimatyzację w samochodzie. Jeżeli nie włącza się w żadnym z tych przypadków, należy pojechać do warsztatu i sprawdzić układ chłodzenia.

Sprawdź stan opon i poziom oleju

Każdy kierowca może sam, a nawet powinien sprawdzić poziom oleju w silniku oraz ciśnienie powietrza w oponach. Ciśnienie odbiegające od tego, jakie zaleca producent samochodu, może pogorszyć jego właściwości trakcyjne, a także - co szczególnie ważne przy dłuższej trasie - spowodować zwiększone zużycie paliwa. Warto przyjrzeć się bieżnikowi opony przed wyjazdem. Na wakacjach także zdarzają się ulewy, a zbyt płytki bieżnik opony nie będzie wydajnie odprowadzał wody spod kół i może nastąpić groźne zjawisko aquaplaningu. Po prostu opony zaczną się ślizgać po wodzie. To z pewnością nie jest bezpiecznie, szczególnie na autostradach, gdzie samochody rozwijają większą prędkość.

Warto także pamiętać o zmianie ciśnienia powietrza w oponach w zależności od obciążenia samochodu. Inne powinno być, jeśli jedziemy sami, a inne - jeżeli jedzie cała rodzina i jeszcze ciężkie bagaże w bagażniku. Na każdym samochodzie jest informująca o tym naklejka, a informacje o prawidłowej wartości ciśnienia można znaleźć także w instrukcji obsługi.

Wymień filtry i sprawdź klimatyzację

Trzeba także przed wyjazdem pomyśleć o klimatyzacji, która powoduje, że jadąc w upale jesteśmy mniej zmęczeni. Tego już sami jednak nie zrobimy. Trzeba odstawić samochód do serwisu, gdzie sprawdzą, czy z powodu korozji nie nastąpiło rozszczelnienie układu i ewentualnie uzupełnią poziom czynnika chłodzącego. Przed wyruszeniem w ciepłe kraje warto też wymienić filtr kabinowy, przeciwpyłkowy, tak by system wentylacji był jak najbardziej wydajny.

Maciej Pałahicki

RMF
Dowiedz się więcej na temat: urlop

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy