Jak zarejestrować auto przez internet? Metoda krok po kroku

Cyfryzacja życia powoduje, że wielu spraw nie musimy już załatwiać bezpośrednio w urzędzie - wystarczy profil zaufany czy aplikacja mObywatel. W ten sposób możemy zająć się swoją sprawą 24 godziny na dobę, a także śledzić postęp sprawy na bieżąco. Jak zarejestrować auto przez internet i co będzie do tego potrzebne?

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2024 obowiązują przepisy, które nakładają na nowych właścicieli auta obowiązek ich rejestracji w ciągu maksymalnie 30 dni od zakupu. Przekroczenie tego terminu może oznaczać mandat w wysokości 500 zł, a jeśli nie przerejestrujemy auta przekraczając termin o ponad 180 dni mandat będzie dwukrotnie wyższy.

Koszt rejestracji auta w 2024 roku

W przypadku rejestracji auta używanego zapłacisz za:

Reklama
  • dowód rejestracyjny: 54 zł,
  • pozwolenie czasowe: 13,50 zł,
  • znaki legalizacyjne: 12,50 zł
  • tablice rejestracyjne - 80 zł

Od stycznia 2022 roku można jednak wnioskować o zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Jeśli jednak zdecydujemy się na nowe, należy pamiętać, że tablice rejestracyjne i dowód poprzedniego właściciela muszą zostać dostarczone osobiście lub poprzez firmę kurierską/pocztą.

Chcąc zarejestrować auto online, najlepiej sprawdzić najpierw, czy dany urząd dysponuje elektroniczną skrzynką podawczą - na stronie danego urzędu lub na portalu gov.pl, ewentualnie korzystając ze strony Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Co jest potrzebne do rejestracji auta przez internet?

Przed przystąpieniem do rejestracji samochodu przez internet, należy upewnić się, że posiadamy wszystkie wymagane dokumenty. Najważniejsze z nich to dowód zakupu pojazdu, dowód osobisty, zaświadczenie o przeglądzie technicznym, polisa ubezpieczeniowa OC. Warto również przygotować numer VIN pojazdu oraz dane osobowe właściciela.

Kolejnym etapem jest zalogowanie się na odpowiednią stronę internetową. W Polsce, rejestracja samochodu online możliwa jest za pośrednictwem platformy ePUAP lub serwisu rządowego obywatel.gov.pl. Aby skorzystać z tych usług, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, który można założyć na stronie internetowej profilzaufany.pl. Profil zaufany jest niezbędny do potwierdzenia tożsamości oraz podpisania elektronicznych dokumentów.

Po zalogowaniu się na platformę, należy wybrać odpowiednią usługę, czyli "Rejestracja pojazdu". System poprowadzi nas przez kolejne kroki, w których będziemy musieli wprowadzić dane pojazdu oraz załączyć zeskanowane kopie wymaganych dokumentów. Ważne jest, aby wszystkie załączniki były czytelne i zgodne z wymaganiami formalnymi.

Po wprowadzeniu wszystkich danych i załączeniu dokumentów, należy zweryfikować poprawność wprowadzonych informacji. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ ewentualne błędy mogą wydłużyć czas rejestracji. Po upewnieniu się, że wszystkie dane są prawidłowe, możemy złożyć wniosek. Po przekazaniu wniosku do właściwego urzędu, generowane jest Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rejestracja samochodu | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy