Jak szybko sprzedać swoje auto

Decyzja o sprzedaży auta nigdy nie jest łatwa. Czasami właścicieli samochodów zmuszają do tego okoliczności, a innym razem chcą po prostu zakupić nowy model. Kluczowym aspektem jest to, aby wybrać dla siebie najdogodniejsze rozwiązanie, co do sprzedaży samochodu. Wybór pod tym kątem jest coraz szerszy. Niekiedy samochód będzie można sprzedać od ręki, za to innym razem na kupca czeka się co najmniej kilka miesięcy. Irytujące jest to, że czasami auta po prostu nie uda się sprzedać i swoje plany trzeba odłożyć na bok. W związku z tym opłaca się przeanalizować dostępne metody sprzedaży aut i wybrać spośród nich tą najkorzystniejszą.

Na pierwszym miejscu skup aut

Aktualnie zdecydowanie na pierwszym miejscu znajduje się skup aut z Warszawy. Ma to związek z ograniczeniem formalności do absolutnego minimum, a poza tym auto można sprzedać praktycznie od ręki. Wystarczy umówić się na wycenę samochodu i poczekać na ofertę profesjonalistów. Pod uwagę weźmie się wszystkie najistotniejsze czynniki, w tym m.in. przebieg auta, zaistniałe awarie, stan lakieru, wyposażenie czy też wiek. Pracownicy za każdym razem zaproponują uczciwą i atrakcyjną cenę, a pieniądze będzie można otrzymać do ręki (po podpisaniu wiążącej umowy).

Skup aut ogranicza nerwy oraz stres. Na kupca nie trzeba czekać długimi miesiącami, a ponadto wystarczy dostarczyć zaledwie kilka podstawowych dokumentów, takich jak: dowód osobisty, ubezpieczenie OC, kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny sprzedawanego samochodu. Co najważniejsze w skupie aut można sprzedać praktycznie dowolny model oraz markę auta. Oczywiście im lepszy stan techniczny, tym korzystniejszą ofertę otrzyma się od pracowników skupu. Skup działa ekspresowo i tuż po jego opuszczeniu będzie można się udać po nowy pojazd (chyba, że gotówkę zechce się przelać na konto bankowe). Zainteresowani mogą sprzedać auta nowe, powypadkowe, poleasingowe, terenowe, osobowe, dostawcze, służbowe, z banków i firm windykacyjnych, flotowe czy też ciężarowe i sportowe. Za transakcjami w skupach aut przemawiają następujące zalety:

  • szybki i bezproblemowy przebieg transakcji,
  • możliwość uzyskania satysfakcjonującej kwoty,
  • możliwość sprzedaży aut z "bogatą" historią,
  • zgłoszenie sprzedaży online (wycena jest bezpłatna),
  • pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności,
  • możliwość podjechania do klienta.

Jak widać, jest to jedna z najszybszych metod na sprzedaż auta, więc jeśli komuś zależy na czasie i chce mieć pewność, że za posiadany samochód otrzyma uczciwe pieniądze, powinien odwiedzić najbliższy skup. To gwarancja pełnego zadowolenia oraz znaczna oszczędność czasu. Skup działa na przejrzystych zasadach i nikogo nie wprowadza w błąd. Na pieniądze nie trzeba długo czekać, a ostateczną wycenę zawsze można odrzucić.

Sprzedaż auta za pośrednictwem sieci internetowej

Drugą z omawianych możliwości jest sprzedaż auta za pośrednictwem sieci internetowej. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na realizowanie takich transakcji, a to głównie z tego względu, iż samochód można wystawić na sprzedaż w dowolnie wybranym momencie. Wcale nie trzeba znajdować się w domu, aby auto było wystawione na popularnym portalu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Wystarczy tablet lub telefon komórkowy oraz dostęp do sieci. Nie należy tego robić "na hura", ponieważ ogłoszenie powinno być starannie dopracowane i dogłębnie przemyślane. 

Poza wymienionymi wyżej serwisami z ogłoszeniami można również skorzystać ze swojego profilu w mediach społecznościowych. W krótkim czasie odnajdzie się tematyczne grupy, na których wystawi się ogłoszenia i być może znajdzie się kupca na samochód. Niekiedy działania internetowe są jednak stratą czasu, ponieważ ludzie "bawią się" z osobami umieszczającymi ogłoszeniami, zadają im setki pytań, a na końcu wycofują się z transakcji. Znalezienie rzetelnego i uczciwego kupca może być dość czasochłonne. Rzadko kiedy zdarza się tak, iż auto uda się sprzedać w kilkanaście godzin lub kilka dni. Zdecydowanie częściej jest to kilka miesięcy.

W ogłoszeniach należy zawrzeć wszystkie najistotniejsze informacji na temat danego auta (np. wiek, wyposażenie, przebyte awarie, wypadki, itd.). Treść nie powinna być przesadnie rozbudowana, ponieważ może zniechęcić potencjalnych odbiorców.

Giełda samochodowa - rozwiązanie, które ma swoje plusy i minusy

Jeśli ktoś chce skorzystać z jeszcze innej możliwości zawsze może postawić na najbliższą giełdę samochodową. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim na giełdę można się udać praktycznie z każdym modelem samochodu. Oczywiście jeśli stan techniczny auta nie będzie zbyt satysfakcjonujący trzeba liczyć się z tym, że kupiec po prostu się nie pojawi lub uzyska się za nie niezbyt pokaźną kwotę.

Wjeżdżając na giełdę samochodową trzeba uiścić skromną opłatę (zazwyczaj jest to kwota rzędu 40-50 złotych). Mniejsza opłata dotyczy samochodów osobowych, a większa dostawczych. Klienci pojawiający się na giełdzie są stosunkowo wymagający i w stronę sprzedających kierują zazwyczaj mnóstwo pytań. Trzeba na nie cierpliwie odpowiadać, czym zwiększa się swoje szanse na to, iż transakcja zakończy się pożądanym sukcesem. Warto pamiętać o tym, że potencjalni inwestorzy mogą wypytywać praktycznie o wszystko i dokładnie sprawdzą stan techniczny auta. Z pewnością spytają o numer VIN i nie należy go przed nimi ukrywać, tak jak informacji o wypadkach i awariach. Wszystko można przecież sprawdzić, a nieuczciwy sprzedawca nie jest zbyt ciekawą stroną transakcji. Niektórzy mogą poprosić o jazdę testową. 

Giełdy są otwarte w określonych godzinach i w konkretne dni. W związku z tym napotyka się na pewne ograniczenia, chociaż z tego rozwiązania korzysta obecnie coraz więcej osób.

Kartki umieszczane za szybą samochodu

Jedną z najwygodniejszych opcji przy sprzedaży auta jest umieszczenie kartki za przednią szybą samochodu. To ekonomiczna metoda, która nie pochłonie z budżetu większych pieniędzy. Na kartce można umieścić podstawowe informacje o sprzedawanym aucie (np. rok produkcji, przebieg, model oraz oczekiwaną cenę) i pozostawić na niej swój numer telefonu. Prędzej czy później przechodnie zainteresują się ofertą i zaczną dzwonić na wskazany, aby dopytać o istotne szczegóły i ponegocjować cenę. Tyczy się to zwłaszcza zadbanych i nowszych modeli aut.

Nie zawsze taka forma sprzedaży auta będzie korzystna, ponieważ istnieje duże ryzyko, iż potencjalni inwestorzy nie potraktują takiej karteczki zbyt poważnie. Powoli odchodzi się od tego typu pomysłów, gdyż ludzie chcą zobaczyć profesjonalną ofertę, z której dowiedzą się wszystkich najważniejszych rzeczy na temat danego auta. Warto się też przygotować na żarty ze strony nastolatków i dzieci. Podawanie swojego numeru telefonu do publicznej wiadomości nie zawsze kończy się tak, jak można byłoby sobie tego życzyć.

Ogłoszenia w lokalnej prasie

Ostatnią z ciekawszych możliwości na sprzedaż auta jest ogłoszenie umieszczone w lokalnej prasie. Co prawda takich ogłoszeń jest obecnie coraz mniej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tego powrócić. Taka forma zainteresuje przede wszystkim nieco starszych posiadaczy aut, którzy chętnie czytają prasę i będą chcieli trafić do podobnej grupy docelowej. W lokalnej prasie dużą popularnością cieszą się oferty nieco starszych pojazdów. Nie musi to być kosztowne, lecz w Internecie tego typu ogłoszenie można przecież umieścić za darmo. Największe zalety takiego rozwiązania to:

  • oferta trafi do odbiorców z najbliższej okolicy - z potencjalnym kupcem można spotkać się w kilka godzin i tym samym "dopiąć" wszystkie warunki transakcji,
  • ogłoszenie może być krótkie lub nieco dłuższe - wszystko zależy od potrzeb i wizji posiadacza samochodu.

Nie obejdzie się bez dokładnego przeanalizowania wszystkich powyższych możliwości, aby wyciągnąć na ten temat właściwe wnioski i na sam koniec zdecydować się na najciekawszą opcję. Każda metoda ma swoje zalety, chociaż obecnie na pierwszym miejscu stawiane są skupy aut. Następnie właściciele samochodów decydują się na ogłoszenia internetowe i giełdy samochodowe, a dopiero później na ogłoszenia w prasie i karteczki za szybą auta. 

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy