Jak samodzielnie wyregulować światła mijania w samochodzie? Prosty trik
Poprawnie działające oświetlenie pojazdu i przede wszystkim jego prawidłowe ustawienie jest niezwykle ważne, aby nie tylko nie utrudniać nam jazdy w trudnych warunkach, ale przede wszystkim nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. To szczególnie ważne właśnie teraz, gdy jesienne dni stają się coraz krótsze, a opady deszczu nasilają się, znacznie ograniczając widoczność.
Spis treści:
Przed zbliżającym się jesienno-zimowym sezonem należy ponownie sprawdzić ustawienie świateł mijania. Systematycznie przypominają nam o tym akcje organizowane przez policję, ale także jadący z naprzeciwka kierowcy, którzy bardzo często informują nas o nieprawidłowym ustawieniu poprzez mrugnięcie światłami drogowym. To znak, że powinniśmy udać się do stacji kontroli pojazdów lub spróbować wyregulować reflektory samodzielnie, co nie jest aż takie trudne jak mogłoby się wydawać. Poprawne ustawienie jest niezwykle ważne, aby nie oślepiać wiązką światła nadjeżdżających kierowców, a także zapobiec niedostatecznemu oświetleniu drogi, co jest szczególnie niebezpieczne podczas jazdy po zmroku w deszczu.
Jak samodzielnie ustawić światła mijania?
W nowoczesnych samochodach sprawa jest prosta - zaawansowane technologicznie reflektory samodzielnie utrzymują odpowiedni poziom, a także automatycznie dostosowują się do ciężaru przewożonego ładunku, natychmiast się obniżając. W tym przypadku elektronika nas wyręcza. Na rodzimych drogach nie brakuje także bardziej leciwych pojazdów, w których do regulowania świateł należy użyć specjalnego pokrętła umieszczonego wewnątrz kokpitu, a także śrub, które znajdują się bezpośrednio na reflektorach. Nie potrzebujecie zatem specjalistycznych narzędzi i zaawansowanej wiedzy. Wystarczy zapoznać się z poniższym poradnikiem i znaleźć kawałek płaskiej powierzchni oraz ściany.
Regulacja świateł w 7 krokach:
- Zaparkuj auto przodem do płaskiej ściany i upewnij się, że pojazd stoi na równej powierzchni.
- Ustaw regulator pochylenia świateł w pozycji neutralnej, która najczęściej oznaczona jest jako "0". Pokrętło to najczęściej znajduje się na niewielkim panelu w lewej części kokpitu poniżej kierownicy.
- Włącz światła mijania.
- Podjedź możliwe jak najbliżej ściany i zaznacz na niej (np. taśmą malarską) punkty odpowiadające środkom reflektorów. Na tej samej wysokości zaznacz również oś środkową auta, w czym pomaga logo marki znajdujące się na masce.
- Po oznaczeniu odjedź samochodem od ściany na odległość dokładnie 10 m.
- Sprawdź wartość pochylenia świateł na reflektorze, która podawana jest w procentach - każdy 1% oznacza, że 10 m od ściany granica światła i cienia powinna być 10 cm poniżej wcześniej oznaczonych środków reflektorów.
- Jeżeli granica światła i cienia nie jest we właściwym miejscu, należy wyregulować reflektor pokrętłami, które znajdują się w jego obudowie. Należy do tego użyć śrubokręta.
O tym musisz pamiętać zanim rozpoczniesz ustawianie świateł
Przed rozpoczęciem regulacji świateł należy przede wszystkim pamiętać, aby ustawić pokrętło do regulacji w pozycji neutralnej. To bardzo ważne, aby w zależności od obranej pozycji wiązka światła nie oślepiała pozostałych kierowców. Zazwyczaj posiada ono trzy lub cztery pozycje:
- Pozycja 0 - jest przeznaczona do jazdy przy minimalnym obciążeniu, gdy kierowca i pasażer podróżują na przednim siedzeniu.
- Pozycja 1 - powinna zostać ustawiona, gdy w samochodzie jedzie czwórka lub piątka osób, ale bagażnik nie jest obciążony.
- Pozycja 2 - to jazda z kompletem pasażerów i bagażami.
- Pozycja 3 - to ustawienia, gdy kierowca podróżuje z bagażnikiem w pełni załadowanym, ale nie jadą z nim pasażerowie.
Warto również wiedzieć, że zdecydowana większość modeli samochodów ma zintegrowane światła mijania i drogowe. W związku z tym ustawień dokonuje się dla obu wariantów jednocześnie.
Regulacja świateł na stacji kontroli pojazdów nie jest droga
Jeżeli samodzielna regulacja nie przynosi efektów, to konieczna może okazać się wymiana oby reflektorów lub wizyta w SKP, gdzie pracownicy za niewielką opłatą wynoszącą około 20 zł i przy użyciu specjalistycznego sprzętu prezyzyjnie ustawią światła zgodnie z obowiązującymi normami. Koszt nie jest wysoki, ale będziemy mieli pewność, że reflektory będą ustawione idealnie. Warto dodać, że w przeszłości na wybranych stacjach kontroli pojazdów można było bezpłatnie sprawdzić i ustawić światła w ramach akcji zorganizowanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego. Warto śledzić informacje o podobnych kampaniach, które mogą pojawiać się w również niebawem.