Jak rozszyfrować numer rejestracyjny. Co oznaczają litery i liczby?
Tablica rejestracyjna to jeden z kluczowych elementów, jakie musi posiadać pojazd, by móc poruszać się po drodze. Składa się z unikalnej kombinacji liter i cyfr. Na pierwszy rzut oka to połączenie jest przypadkowe i może wydawać się nielogiczne. Nie jest to jednak zgodne ze stanem faktycznym. Sprawdź, jak rozszyfrować numer rejestracyjny pojazdu.
Pierwsza część numeru tablicy rejestracyjnej składa się dwóch lub trzech liter. Określają one miejsce, w którym tablice zostały wydane. W niektórych przypadkach możliwe jest, by w pierwszej części znajdował się kod w postaci litery i cyfry.
Pierwsza litera numeru rejestracyjnego pojazdu oznacza województwo, którym został zarejestrowany. W Polsce istnieje 16 kodów dla różnych dla tych jednostek podziału administracyjnego najwyższego szczebla:
- B - podlaskie,
- C - kujawsko-pomorskie,
- D - dolnośląskie,
- E - łódzkie,
- F - lubuskie,
- G - pomorskie,
- K - małopolskie,
- L - lubelskie,
- N - warmińsko-mazurskie,
- O - opolskie,
- P - wielkopolskie,
- R - podkarpackie,
- S - śląskie,
- T - świętokrzyskie,
- W - mazowieckie,
- Z - zachodniopomorskie.
Na podstawie tych wyróżników tworzone są numery rejestracyjne pojazdów w całej Polsce.
Samochody zarejestrowane w miastach na prawach powiatu oraz w Warszawie posiadają wyróżniki dwuliterowe. Pierwsza z nich, jak wyżej, oznacza województwo. Druga określa powiat (lub dzielnicę w przypadku Warszawy). W Polsce status miasta na prawach powiatu posiada 66 miast (19 w województwie śląskim, 5 w mazowieckim, 4 w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim, pomorskim i wielkopolski, 3 w łódzkim, małopolskim, podlaskim i zachodniopomorskim, po 2 w lubuskim i warmińsko-mazurskim oraz po 1 w opolskim i świętokrzyskim).
Numery rejestracyjne pojazdów zarejestrowanych w powiatach posiadają wyróżniki trzyliterowe. W każdym przypadku pierwsza litera odpowiada symbolowi województwa, natomiast kolejne dwie to kody oznaczające daną jednostkę administracyjną.
W niektórych przypadkach może to być skrót złożony z początkowych liter miejscowości - numer rejestracyjny pojazdu KTA oznacza powiat tarnowski w województwie małopolskim. Z kolei powiat wałbrzyski w województwie dolnośląskim wydaje numery rejestracyjne pojazdów, z początkiem DBA, które w żaden sposób nie łączą się z jego nazwą.
Wyróżniki drugiej części numerów rejestracyjnych pojazdów wydawane są zgodnie z góry określonym schematem. W przypadku miast na prawach powiatu, które posiadają wyróżniki dwuliterowe, odbywa się to według jednego wzoru zgodnego z zasobami:
- 5 cyfr (np. EL 12345),
- 4 cyfry i 1 litera (np. DW 1234A),
- 3 cyfry i 2 litery (np. PO 123AB),
- 1 cyfra, 1 litera i 3 cyfry (np. GD 1A234),
- 1 cyfra, 2 litery i 2 cyfry (np. ZS 1AB23).
Każdy z wyżej wymienionych zasobów posiada ograniczenia co do ilości możliwych kombinacji. W przypadku pierwszej puli - 99 999 zestawów, drugiej - 199 980, trzeciej - 399 600, czwartej - 179 820, piątej - 356 400. W sumie dla numerów rejestracyjnych pojazdów z wyróżnikiem dwuliterowym dostępnych jest 1 235 799 układów.
W marcu 2022 roku doszło do wyczerpania wszystkich możliwych kombinacji dla numerów rejestracyjnych pojazdów wydawanych w Krakowie. Z tego względu Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa rozpoczął wydawanie nowych tablic z literami KK zamiast dotychczasowych KR.
W przypadku tablic wydawanych przez powiaty, które posiadają wyróżniki trzyliterowe, zasób kombinacji jest ponad dwukrotnie większy, bo jest ich jedenaście:
- 1 litera i 3 cyfry (np. KRA A123),
- 2 cyfry i 2 litery (np. GWE 12AB),
- 1 cyfra, 1 litera i 2 cyfry (np. TKI 1A23),
- 2 cyfry, 1 litera i 1 cyfra (np. WPI 12A3),
- 1 cyfra, 2 litery i 1 cyfra (np. SCI 1AB2),
- 2 litery i 2 cyfry (np. RZE AB12),
- 5 cyfr (np. EZG 12345),
- 4 cyfry i 1 litera (np. POS 1234A),
- 3 cyfry i 2 litery (np. CIN 123AB),
- 1 litera, 2 cyfry i 1 litera (np. DKL A12B),
- 1 litera, 1 cyfra i 2 litery (np. LUB A1BC).
Mimo większej liczby zasobów liczba możliwych kombinacji jest mniejsza, niż w przypadku numerów rejestracyjnych pojazdów z wyróżnikami dwuliterowymi i wynosi 978 399 zestawów. Z tego względu w dwóch powiatach w Polsce - poznańskim i wołomińskim - odpowiednio w 2002 i 2003 roku wprowadzono nowe numery rejestracyjne pojazdów.
W powiecie poznańskim tablice POZ zastąpiono PZ, a w wołomińskim WWL - WV. Są to jedyne powiaty na terenie Polski, które wydają numery rejestracyjne pojazdów z wyróżnikami dwuliterowymi.
***