Jak prawidłowo ustawić wsteczne i boczne lusterka w samochodzie?

Lusterka w samochodzie są niezbędne do właściwej oceny sytuacji za pojazdem i po jego bokach. Bezpieczna zmiana pasa ruchu bez pomocy lusterek jest praktycznie niemożliwa. Jak prawidłowo ustawić wsteczne i boczne lusterka w samochodzie, aby pewnie i komfortowo wykonywać manewry na drogach czy parkingach?

Po co są lusterka w samochodzie?

Kierowca musi właściwie dokonywać oceny warunków drogowych, aby na ich podstawie bezpiecznie prowadzić pojazd. Do kontrolowania sytuacji za autem oraz po jego bokach wykorzystuje się lusterka: wsteczne i boczne.  

W ten sposób kierowca może wykonywać manewry wymijania, zmiany pasa ruchu bądź cofania bez narażenia na niebezpieczeństwo siebie i innych użytkowników drogi.

Lusterka w samochodzie należą do wyposażenia standardowego. Dzielą się na dwa rodzaje. Gdzie znajdują się i po co są lusterka w samochodzie?

Lusterko wsteczne zamontowane jest w kabinie pojazdu, u góry szyby przedniej. Przy jego pomocy kierowca może obserwować warunki bezpośrednio za samochodem. 

Reklama

Lusterka boczne znajdują się na zewnątrz. Zamontowane na drzwiach auta pozwalają śledzić sytuację za nim oraz po bokach. 

Boczne lusterka w samochodzie mają martwy punkt, co może utrudnić zauważenie innego pojazdu jadącego na wysokości tylnych narożników samochodu. 

Jednak właściwe ustawienie lusterek w samochodzie minimalizuje ryzyko niezauważenia innego użytkownika drogi. 

Jak prawidłowo ustawić lusterka boczne?

Właściwe ustawienie lusterek w samochodzie jest kluczowe dla bezpiecznego wykonywania manewrów na drogach i parkingach. Lusterka boczne pomagają sprawdzić otoczenie pojazdu przed zmianą pasa lub wymijaniem innego samochodu. 

Gdy lusterka w samochodzie ustawione są zbyt nisko lub wysoko, pole widzenia kierowcy jest ograniczone. Zwiększa to ryzyko zajechania drogi innemu pojazdowi, co może doprowadzić do kolizji.

Jak prawidłowo ustawić lusterka boczne w samochodzie? Najlepiej kierować się prostą zasadą. 

W lusterkach bocznych kierowca powinien widzieć niewielką część swojego pojazdu, a jak największą część przestrzeni znajdującej się za nim.

Dobrze jest ustawić lewe lusterko w samochodzie tak, aby w dolnym prawym rogu znajdowała się klamka drzwi. Wtedy kierowca widzi część boku swojego samochodu oraz przestrzeń obok niego. 

Tę samą zasadę należy przyjąć przy ustawianiu prawego lusterka w samochodzie.

Właściwe ustawienie lusterek bocznych minimalizuje ryzyko wynikające z niezauważenia pojazdu w martwym polu. Przed wykonaniem manewru warto kilkukrotnie sprawdzić, czy na pewno nie ma innego pojazdu w strefie ograniczonej widoczności.

Nowoczesne auta rozwiązują problem martwego pola i informują kierowcę o zagrożeniu.  

Jak ustawić lusterko wsteczne w aucie?

Lusterko umieszczone wewnątrz pojazdu nad kokpitem zapewnia widok przestrzeni znajdującej się za samochodem. Jak ustawić lusterko wsteczne w aucie? 

Lekkie nachylenie lusterka w stronę kierowcy pozwala obserwować zarówno tylną szybę, jak i sytuację za nią. Ważne, aby z tyłu, np. na półce lub kanapie, nie było przedmiotów, które mogą ograniczać widoczność. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lusterko wsteczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy