Jak hamować silnikiem w aucie z automatyczną skrzynią biegów?

Każdy posiadacz prawa jazdy powinien wiedzieć, jak i dlaczego należy stosować hamowanie silnikiem. Jednak niewiele osób wie, że tę technikę można stosować również podczas jazdy samochodami z automatyczną skrzynią biegów. Jak więc hamować silnikiem w aucie z automatem?

Hamowanie silnikiem. Dlaczego jest takie ważne?

Hamowanie silnikiem to jedna z podstawowych technik jazdy samochodem. Gdy kierowca chce zmniejszyć prędkość jazdy nie musi korzystać wyłącznie z pedału hamulca. Z hamowania silnikiem można skorzystać podczas zbliżania się do świateł drogowych lub skrzyżowania, a także w każdej innej sytuacji wymagającej zaplanowanego wytracania prędkości.

Dzięki hamowaniu silnikiem oszczędzamy paliwo, które podczas jazdy na włączonym biegu nie jest podawane do komory spalania. Częste korzystanie z tej techniki pozwoli skutecznie obniżyć zużycie paliwa.

Reklama

Samochód z automatyczną skrzynią biegów. Jak hamować silnikiem?

Hamowanie silnikiem w samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest bardzo proste. W zasadzie wystarczy w odpowiednim momencie zdjąć nogę z gazu, a wraz ze spadającymi obrotami silnika przekładnia będzie przełączać kolejno na coraz niższy bieg.

Gdy automatyczna skrzynia biegów oferuje pracę w trybie manualnym, kierowca może zwiększyć intensywność hamowania silnikiem poprzez przełączenie biegu na niższy za pomocą łopatek przy kierownicy lub lewarka przełączonego na tryb manualny.

Jak hamować silnikiem starszym autem z automatyczną przekładnią?

W niektórych starszych modelach skrzynie biegów oprócz pozycji P, R, N, D, pozwalają wybrać jeden z dodatkowych trybów jazdy oznaczonych jako 1, 2, 3. Wtedy praca skrzyni jest ograniczana do wskazanego zakresu biegów.

W autach hybrydowych i elektrycznych zamiast cyfr pojawia się często literka "B". Podczas jazdy w tym trybie można odczuć intensywniejsze hamowanie zespołem napędowym. Funkcja przydaje się podczas jazdy w górzystym terenie, gdzie można bardzo efektywnie naładować akumulator.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: automatyczna skrzynia biegów | porady dla kierowców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy