Jak dzieci we mgle

Podróż we mgle niesie spore ryzyko. Zobacz, o czym warto pamiętać.

Jesienią dość często pojawia się mgła, co skutecznie ogranicza widoczność. Kierowcy często lekceważą niebezpieczeństwo związane z mgłą. To właśnie w takich warunkach dochodzi do karamboli.

1. Czy kierowca ma obowiązek używania świateł przeciwmgłowych?

Nie ma obowiązku włączania świateł przeciwmgłowych, zarówno przednich jak i tylnych, przy spadku widoczności. Jednak ze względu bezpieczeństwa warto je używać.

2. Czy światła do jazdy dziennej mogą być używane, jeśli w dzień występuje lekka mgła?

Trzeba pamiętać, że ten rodzaj oświetlenia można używać tylko w warunkach normalnej przejrzystości. We mgle już nie można z nich korzystać.

Reklama

3. Czy podczas nieznacznego zamglenia można skorzystać ze świateł przeciwmgłowych?

Przednie światła przeciwmgłowe mogą być włączone przy każdym zmniejszeniu przejrzystości powietrza. Natomiast przeciwmgłowe tylne można używać podczas mgły, ale także gęstej śnieżycy, kiedy widoczność spada poniżej 50 m. Jeśli widoczność się poprawi, należy je wyłączyć.

4. Czy światła drogowe mogą być używane podczas mgły?

Mogą, jednak nie należy ich włączać, bo powodują efekt "białej ściany". W praktyce tylko pogarszają widoczność.

5. O jakich zasadach trzeba szczególnie pamiętać?

Jeżeli mgła jest bardzo gęsta, należy bacznie obserwować linie krawędziowe i linie wyznaczające pasy ruchu oraz oś jezdni. Warto unikać wyprzedzania i wykazać się cierpliwością. Uwaga! W warunkach ograniczonej widoczności kierowcy mają zwyczaj podążać za światłami samochodu przed sobą. Z tego powodu, chcąc zjechać z drogi np. z powodu awarii, aby uniknąć kolizji, należy odsunąć się jak najdalej od pasa ruchu, włączyć światła awaryjne i zdjąć nogę z hamulca.

6. Jaki dystans należy zachować podczas jazdy we mgle?

Bezpieczna odległość powinna wynosić tyle metrów, ile wynosi prędkość pojazdu. Jeśli poruszamy się 90 km/h - będzie to 90 m. Jeżeli w trakcie jazdy okaże się, że mgła nie zapewnia bezpiecznej widoczności, należy jeszcze zwolnić. Za granicą są stosowane znaki, które pomagają kierowcom trzymać właściwy dystans potrzebny do uniknięcia najechania na tył innego pojazdu. Wskazują bezpieczną prędkość dla danej widoczności. W Polce takie znaki mają pojawić się na drogach w przyszłym roku.

7. Na jakie pułapki trzeba jeszcze uważać w trakcie jazdy we mgle?

Należy zwracać uwagę na prędkościomierz. Mgła tworzy iluzję zwolnionego tempa i może się wydawać, że jedzie się wolno, a w rzeczywistości kierowca znacznie przekracza rozsądną i bezpieczną prędkość. Trzeba też pamiętać, że asfalt podczas mgły jest wilgotny, co sprzyja powstawaniu poślizgu oraz wydłuża drogę zatrzymania przed przeszkodą, która może się nagle wyłonić z mgły.

8. W jaki sposób można ostrzegać innych we mgle?

Kodeks ruchu nakazuje poza obszarem zabudowanym używaniu klaksonu podczas omijania i wyprzedzania we mgle. W praktyce nie każdy kierowca o tym pamięta, a więc istnieje ryzyko, że zostanie zaskoczony użyciem sygnału i wykona nieprzewidziany manewr.

Wypadki we mgle

Tylko w ubiegłym roku doszło do 460 wypadków podczas mgły. Zginęło w nich 79 osób, a prawie 600 zostało rannych. Mgła sprzyja powstawaniu karamboli na drogach szybkiego ruchu. W Polsce najbardziej zagrożony jest gliwicki odcinek autostrady A4.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum

Włączaj kierunkowskazy! - PORADY

Na ratunek kierowcom - BEZPIECZEŃSTWO

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy