Finansowanie zakupu auta - poradnik

W tym roku planujesz kupno samochodu lub wymianę starego auta na nowszy model? Sprawdź, w jaki sposób sfinansować tę inwestycję. Oto najpopularniejsze metody, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się własnymi, czterema kółkami.

Kredyt online lub kredyt samochodowy

Najczęstszym sposobem finansowania zakupu jest bankowy kredyt online lub kredyt samochodowy. Choć w obu przypadkach pożyczasz pieniądze z banku, produkty te różnią się pod pewnymi względami. Jeśli decydujesz się na finansowanie za pomocą kredytu samochodowego, to wiedz, że aż do momentu całkowitej spłaty bank pozostaje realnym właścicielem auta. W związku z tym, przez okres kredytowania nie masz możliwości swobodnie dysponować pojazdem, na przykład w kwestii jego sprzedaży. 

Reklama

Kredyt samochodowy ma jednak znaczącą przewagę nad produktem, jakim jest szybki i tani kredyt gotówkowy. Zaciągnięcie szybkiego kredytu będzie dobrym pomysłem, jeśli spłatę rozkładasz na kilka lat. Pozwoli ci to dowolnie dysponować pojazdem w razie, gdybyś musiał go sprzedać lub chciał wymienić na inny model. 

Zanim zdecydujesz się na jedną z opcji, rozważ wszelkie za i przeciw, jakie niosą kredyt samochodowy i najtańszy kredyt gotówkowy. Kalkulator kredytu oraz porównanie ofert różnych banków pomoże ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Kredyt 50/50

W kredycie 50/50 również pożyczasz pieniądze od banku, jednak produkt ten znacząco różni się od innych sposobów finansowania. O ile kredyt online zakłada spłatę za pomocą comiesięcznych rat, kredyt 50/50 spłaca się zazwyczaj w dwóch transzach. Pierwsza z nich, wynosząca połowę wartości zadłużenia, powinna zostać wpłacona na początku okresu kredytowego, a druga, również wynoszącą połowę zadłużenia - w kolejnej transzy. Odstęp między spłatami określany jest w umowie z bankiem, jednak najczęściej jest to roczny okres. 

Taki kredyt charakteryzuje się bardzo elastycznymi warunkami, a wszystko jest kwestią ustaleń z konkretnym sprzedawcą i bankiem. Przykładowo, umowa może określać, że druga rata jest nieoprocentowana, jeśli zostawisz stary pojazd w rozliczeniu. Może też zdarzyć się tak, że druga część płatności rozkładana jest na raty zupełnie tak, jak według standardowych zasad kredytowania. Wtedy jednak kupujący musi liczyć się z koniecznością opłacenia prowizji za udzielenie kredytu.

Leasing samochodowy

Leasing samochodowy to wypożyczenie samochodu z późniejszą możliwością jego wykupu. Nie jest to zatem klasyczny sposób finansowania zakupu auta, jednak pozwala on cieszyć się czterema kółkami. Zwłaszcza przedsiębiorcy cenią możliwości, jakie daje leasing samochodowy, gdyż z punktu widzenia księgowości leasingowany samochód to usługa, którą łatwo zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu. Posiadanie takiego auta nie obniża też zdolności kredytowej firmy i nie stanowi jej majątku. Wariantem leasingu kierowanym dla osób nie mających działalności gospodarczej jest leasing konsumencki.

materiał zewnętrzny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy