Dwie rzeczy w aucie trzeba mieć zawsze. I trzeba wiedzieć, gdzie są

Na pokładzie samochodu powinny się znajdować dwa obowiązkowe elementy wyposażenia. Warto wiedzieć, gdzie się znajdują, ponieważ policja może przeprowadzić kontrolę i wystawić mandat.

Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu nie jest długa. Znajdują się na niej zaledwie dwie pozycje: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Wymagania w tym zakresie są określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Obecność tych dwóch elementów może sprawdzić diagnosta podczas przeglądu w Stacji Kontroli Pojazdów, a także policjant podczas kontroli drogowej.

Gaśnica samochodowa

Gaśnica powinna się znajdować w każdym samochodzie, w łatwo dostępnym miejscu, choć przepisy nie precyzują dokładnie tej kwestii. Czasami producenci lokalizują gaśnicę pod fotelem pasażera lub bagażniku.

Reklama

Gaśnica samochodowa powinna zawierać co najmniej 1 kg środka gaśniczego. Okres gwarancyjny gaśnicy wynosi od 3 do 5 lat, natomiast okres legalizacji wynosi od 1 do 2 lat. Kontrola polega na sprawdzeniu proszku i naboju w serwisie. Taka czynność kosztuje kilkanaście złotych.

Brak gaśnicy na pokładzie samochodu jest zagrożony mandatem w wysokości do 20 do 500 złotych. Jeśli okaże się, że gaśnica jest poza aktualnym terminem przydatności do użycia, kierowca nie dostanie z tego powodu mandatu.

Trójkąt ostrzegawczy

W samochodzie powinien się znajdować trójkąt ostrzegawczy z homologacją. Brak tego urządzenia na pokładzie może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Oprócz tego kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 zł, jeśli w momencie awarii trójkąt nie pojawi się na drodze, żeby zasygnalizować niebezpieczeństwo.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaśnica samochodowa | trójkąt ostrzegawczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama