Czy warto ubezpieczać szyby w samochodach firmowych?
Szyby samochodowe to element, który szczególnie jest narażony na uszkodzenia, a jego naprawa w ramach autocasco powoduje najczęściej wzrost opłacanej składki. Jednym z korzystniejszych rozwiązań, które pozwolą uniknąć menadżerom floty takiej podwyżki, jest ubezpieczenie szyb.
Nawet drobne kolizje, takie jak często pojawiające się uszkodzenia szyb, mogą zaważyć na zwiększeniu rocznej składki ubezpieczenia. Zgodnie z danymi, które zaprezentowała brytyjska firma Autoglass, w 29 proc. przypadków przyczyną uszkodzenia szyby samochodowej są leżące na drodze drobne kamienie lub resztki uszkodzonej powierzchni asfaltu. Za około 16 proc. defektów odpowiadają zmiany temperatury, a akty wandalizmu wystąpiły w 5 proc. zgłoszonych zniszczeń. Na dalszych miejscach znalazły się uszkodzenia związane z niedokładnym przymocowaniem ładunku lub nieuwagą podczas zamykania klapy bagażnika.
- Badania przeprowadzone kilka lat temu pokazały, że ponad jedna czwarta kierowców jeździ z uszkodzonymi szybami, a prawie 15 proc. wcale nie zwraca uwagi na jej stan. Naprawy szyb bardzo rzadko finansowane są z ubezpieczenia autocasco, głównie ze względu na fakt, że ich zgłoszenie do ubezpieczyciela wpłynęłoby negatywnie na składkę. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się oferta ubezpieczenia "auto szyba". Wykupienie takiej opcji gwarantuje wymianę uszkodzonej szyby na oryginalną, ale również nie spowoduje utraty zniżki na AC - wyjaśnia Paweł Zięba, Dyrektor Handlowy w Toyota Marki.
- Im więcej kolizji i wypadków odnotowuje dana flota pojazdów, tym ubezpieczenie jest wyższe. Dlatego przy zakupach samochodów firmowych coraz większe znaczenie ma wyposażenie auta w systemy bezpieczeństwa czynnego, takie jak np. Toyota Safety Sense. W skład takich systemów wchodzą między innymi asystent pasa ruchu, układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia oraz układ wykrywania pieszych - dodaje Zięba. - Co więcej, mniejsze ryzyko kolizji przekłada się również na korzyści finansowe przy ubezpieczeniu pojazdu. Samochód wyposażony w Toyota Safety Sense ma tańszy o 10 proc. pakiet ubezpieczenia OC i AC, a zniżka ta oferowana jest również klientowi indywidualnemu.
W 2016 roku na liście najdziwniejszych sytuacji, które były powodem uszkodzenia szyb w samochodach klientów firmy Autoglass znalazły się m.in. uszkodzenie spowodowane kontaktem z hipopotamem lub wielbłądem, pszczoły, deszcz meteorytów, "wiewiórka z orzechem laskowym", latające ryby oraz czapla.