Czy można mieszać letni płyn do spryskiwaczy z zimowym? To zależy

Oprac.: Jakub Laskowski

Zbliżająca się zima oznacza, że temat wymiany płynu do spryskiwaczy w samochodzie powraca jak bumerang. Wielu z nas stoi przed tym samym dylematem. Czym różnią się płyny do spryskiwaczy letni i zimowy i czy można je mieszać? Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy kierowca.

Płyn do spryskiwaczy letni a zimowy. Jakie są różnice i czy można je mieszać?
Płyn do spryskiwaczy letni a zimowy. Jakie są różnice i czy można je mieszać?123rf.com123RF/PICSEL

Czym różnią się płyny do spryskiwaczy letni i zimowy?

Płyn do spryskiwaczy zimowy charakteryzuje się znacznie większą zawartością alkoholu i substancji czynnych powierzchniowo niż jego odpowiednik letni. Z tego względu zapobiega zamarzaniu szyb podczas mroźnej pogody, gdy temperatura spada do nawet -20 stopni Celsjusza. Pozwala też na skuteczne usuwanie wszelkich zabrudzeń oraz oczyszczanie zamarzniętych szyb.

Letni płyn do spryskiwaczy to produkt, który ma przede wszystkim ułatwiać usuwanie wszelkich zabrudzeń z szyb. Nie jest przystosowany do używania w niskich temperaturach, gdyż w składzie ma więcej wody. Używanie letniego płynu zimą powoduje jego zamarzanie przy niskich temperaturach i ogranicza widoczność.

Czy można mieszać letni płyn do spryskiwaczy z zimowym?

Gdy pojawiają się pierwsze chłodniejsze dni, wielu kierowców zastanawia się, czy można mieszkać letni płyn do spryskiwaczy z zimowym. W odróżnieniu od olejów silnikowych, których nie należy łączyć, w tym przypadku nie ma takich przeciwskazań.

Należy pamiętać jednak o kilku ważnych kwestiach. Płyn do spryskiwaczy zimowy można mieszać z letnim wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Nie należy dolewać płynu zimowego do letniego bezpośrednio w momencie nadejścia zimy. Taka czynność najczęściej prowadzi do zamarznięcia płynu, co może z kolei doprowadzić do uszkodzenia układu spryskiwaczy.

Jak wymienić letni płyn do spryskiwaczy na zimowy? Wystarczy zużyć cały płyn letni poprzez uruchomienie spryskiwaczy. Gdy zbiornik będzie pusty, można wlać zimowy odpowiednik. Trzeba pamiętać, aby od razu przepompować sporą ilość cieczy przez cały układ. Dzięki temu unikniemy zamarzniętych dysz i przewodów, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Gdzie wlewa się płyn do spryskiwaczy?

Pytanie o to, gdzie wlewa się płyn do spryskiwaczy, może wydawać się banalne. Wlew zbiornika na płyn do spryskiwaczy zazwyczaj znajduje się po lewej stronie silnika. Łatwo go zauważyć po podniesieniu maski pojazdu, ponieważ zatkany jest wieczkiem w kolorze niebieskim. Na tym elemencie dodatkowo przeważnie znajduje się ikona szyby i spryskiwaczy.

Tak wygląda zbiornik, do którego wlewa się płyn do spryskiwaczy w samochodzie123rf.com123RF/PICSEL

Zobacz także:

Volvo EX30 debiutuje nad Wisłą. Co wiemy o nowym modelu szwedzkiej marki?Volvomateriały prasowe