Czy trzeba wozić płyn do spryskiwaczy w aucie? Podobno są nowe przepisy

Obowiązkowy płyn do spryskiwaczy w aucie - czy faktycznie można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Czy w polskim prawie pojawiły się jakieś nowe zapisy w tej sprawie?

Czy trzeba wozić płyn do spryskiwaczy w aucie? Takie informacje pojawiają się w internecie. Co na to przepisy? Czy pojawiły się jakieś nowe zapisy? Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy to mit czy prawda? Sprawdzamy.

Czy trzeba wozić płyn do spryskiwaczy w aucie

Podejdźmy do sprawy pragmatycznie - bez względu na zapisy widniejące w taryfikatorze mandatów czy szeroko rozumianych przepisach drogowych, warto wozić w aucie zapas płynu do spryskiwaczy - jego brak może utrudnić życie podczas jesiennej aury. I nie tylko. Brudne szyby faktycznie mogą doprowadzić kierowcę do mandatu.

Jeśli policjant wypatrzy na drodze samochód, w którym szyby są na tyle nieprzejrzyste, że kierowca może mieć problem z widocznością, może zatrzymać auto i ukarać kierowcę mandatem, albo w najlepszym przypadku, nakazać ich umycie. Nie będzie to więc mandat za brak płynu do spryskiwaczy, ale za konsekwencje, jakimi ten brak może grozić. Sformułowanie "mandat za brak płynu do spryskiwaczy" jest zatem nadużyciem, choć mandat za efekty wynikające z braku płynu do spryskiwaczy - już nie.

Reklama

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Nie, ale za skutek braku płynu

Podstawę do ukarania kierowcy za brudne szyby daje Ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 66 ust.1 pkt 1 i 5. Stanowią że:

Zimowy płyn do spryskiwaczy - jaki mandat za efekt braku płynu

Inaczej mówiąc - trzeba mieć czystą szybę czołową, żeby nie mieć problemów. Policjant może poprosić o wyczyszczenie szyby na miejscu kontroli. Jeśli wycieraczki nie poradzą sobie z problemem, ponieważ brakuje płynu, policjant sięgnie po bloczek. W tym wypadku mandat wyniesie od 20 do 500 zł. To samo w sytuacji, gdy nie będą działać wycieraczki lub spryskiwacze, czyli każda z sytuacji, w której kierowca nie będzie w stanie w czasie jazdy oczyścić szyb. 

Warto też wiedzieć, że mandat za brudny samochód można dostać na wiele sposobów. Mandat do 500 zł i 6 punktów karnych można np. dostać za brudne reflektory lub nieczytelne tablice rejestracyjne. W ostatnim przypadku taryfikator przewiduje 200 zł i 3 punkty karne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama