​Czy filtr kabinowy i filtr powietrza to to samo?

Wymiana filtrów w samochodzie powinna być jednym z elementów regularnego serwisu pojazdu. Części te, odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza zbierają zanieczyszczenia, a więc po pewnym czasie naturalnie się zużywają. Jako że w każdym pojeździe występuje kilka typów filtrów, kierowcy mogą mieć wątpliwości, czy filtr kabinowy i filtr powietrza to to samo. Jak często należy wymieniać poszczególne elementy?

Filtr kabinowy a filtr powietrza - porównanie

Filtr powietrza ma chronić silnik przed dostaniem się do jego wnętrza różnych zanieczyszczeń. Oczyszczenie powietrza, zanim trafi ono do komory spalania, gwarantuje wydajną pracę i zapewnia wysoką moc pojazdu. Zanieczyszczony filtr nie stanowi skutecznej bariery ochronnej. Do silnika mogą dostawać się wtedy pyłki oraz drobinki kurzu. To z kolei czasem przyczynia się do uszkodzenia cylindrów, tłoków i pierścieni.

Filtr kabinowy oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza samochodu. Dzięki niemu pracująca w kabinie klimatyzacja może zapewnić kierowcy i pasażerom dobre warunki do oddychania. Co ważne, urządzenie to jest stosowane zarówno w samochodach mających automatyczną regulację wentylacji, jak i w modelach, w których nie ma takiego systemu.

Reklama

Wymieniony filtr pozbawia powietrze alergenów, kurzu oraz nieprzyjemnych zapachów. Zadbanie o jego dobrą przepuszczalność podnosi komfort jazdy. 

Kiedy warto wymienić filtry w samochodzie?

Producenci samochodów dają swoim użytkownikom jasne wytyczne co do tego, jak często należy wymieniać filtry w samochodzie. Filtr powietrza najlepiej jest zastąpić nowym po przejechaniu ok. 15-20 tys. kilometrów. Jeśli kierowca nie pokonuje takiej trasy w przeciągu roku, to mimo to warto raz na 12 miesięcy wymienić filtr. Przeciąganie tego czasu może zmniejszyć jego przepuszczalność i negatywnie wpłynąć na pracę silnika.

Filtr kabinowy, inaczej zwany też przeciwpyłkowym, trzeba zastąpić nowym po przejechaniu maksymalnie 15 tys. kilometrów. Można też robić to minimum raz w roku. Najlepiej dokonać wymiany wiosną, czyli w momencie, gdy wentylacja będzie szczególnie intensywnie wykorzystywana.

Zachowanie tej częstotliwości gwarantuje utrzymanie w pojeździe dobrej jakości powietrza, pozbawionego pyłku oraz alergenów. Oznaką tego, że filtr jest zapchany i nadszedł czas jego wymiany, będzie nieprzyjemny zapach unoszący się w kabinie, a także parowanie szyb.

Wymianę filtrów dobrze jest połączyć z okresowym przeglądem pojazdów. Oddając auto do serwisu, można zlecić kompleksowe sprawdzenie działania wszystkich układów. Dzięki temu nie trzeba będzie odwiedzać warsztatu kilkukrotnie, aby wymienić olej, filtry i inne części. 

Czy filtr kabinowy można wymienić samodzielnie?

Kierowca może zlecić wymianę filtra kabinowego lub filtra powietrza, oddając samochód do mechanika lub spróbować zrobić to samodzielnie. Najważniejszym etapem pozwalającym na zrobienie tego bez pomocy specjalisty jest ustalenie miejsca, w którym znajduje się dany filtr. 

Część układu wentylacyjnego, która oczyszcza powietrze w kabinie, znajduje się najczęściej w podszybiu. Dostęp do filtra jest wtedy możliwy od strony komory silnika. W niektórych modelach umiejscowiono go również za schowkiem od strony pasażera.

W jednym i w drugim przypadku trzeba będzie zdjąć ochronną pokrywę. Może ona być przykręcona lub zabezpieczona zatrzaskami. Po dostaniu się do przestrzeni, w której znajduje się filtr kabinowy, należy wyjąć zużytą część. W jej miejsce trzeba wstawić nowy filtr. Strzałki na urządzeniu oraz na obudowie wskażą kierunek jego umiejscowienia. Zastosowanie się do tych podpowiedzi zagwarantuje, że wentylacja będzie działała poprawnie. 

Filtr powietrza znajduje się zazwyczaj w obudowie zlokalizowanej przed przednią klapą pojazdu. Żeby dostać się do środka, trzeba najpierw uwolnić zatrzaski. Po zdjęciu pokrywy można wymienić zużyty filtr. Po wykonaniu tej czynności należy ponownie założyć i zabezpieczyć pokrywę.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: filtr kabinowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy