Czy autostrady w Niemczech są płatne? Myto za przejazd autem do Berlina

Wielu kierowców, którzy planują podróż zza naszą zachodnią granicę zastanawia się, jakie przepisy obowiązują na drogach szybkiego ruchu w Niemczech. Ich łączna długość wynosi ponad 13 tys. kilometrów, z czego na większości nie ma limitów prędkości. Istotną kwestią z punktu widzenia kierowców są również opłaty drogowe w Niemczech. Czy niemieckie autostrady są płatne i trzeba mieć winietę na przejazd?

Czy w Niemczech są już płatne autostrady?

Opłaty za przejazd autostradami w Niemczech dotyczą jedynie samochodów, których masa całkowita przekracza 7,5 tony. Wszystkie pozostałe pojazdy o mniejszej masie, w tym motocykle, mogą korzystać z niemieckich autostrad za darmo. Należy jednak zaznaczyć, że kierowców obowiązują opłaty w wysokości kilku euro za przejazd dwoma niemieckimi tunelami - Herrentunnel i Warnowtunnel.

Istniały plany wprowadzenia opłat dla samochodów osobowych na autostradach w Niemczech, które miały obowiązywać od października 2020 roku, ale regulacja została odrzucona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Reklama

Pytanie dotyczące tego, czy w Niemczech są płatne autostrady, stanie się aktualne na nowo w 2024 roku, kiedy obowiązek uiszczenia opłat za jazdę po tych drogach zostanie rozszerzony i obejmie również pojazdy o masie przekraczającej 3,5 tony.

Czytaj też: Winiety w Austrii 2023. Gdzie obowiązują i kto musi je kupić?

Ile wynosi opłata drogowa w Niemczech i co z winietami?

W odróżnieniu od znacznej części krajów w Europie, system poboru opłat drogowych w Niemczech - tak jak wspomnieliśmy wyżej - obowiązuje jedynie pojazdy ważące więcej niż 7,5 tony. Wysokość opłaty uzależniona jest od klasy emisji spalin, liczby osi pojazdu oraz długości przejechanego odcinka.

W terenie całych Niemiec przeprowadzane są regularne kontrole, podczas których sprawdza się, czy opłaty drogowe są dokonywane w prawidłowy sposób. Płatność możliwa jest przy użyciu jednostki pokładowej lub poprzez zakupienie specjalnego biletu w terminalu. System działa w trybie przedpłat oraz w odroczonej płatności. Obsługą poboru opłat drogowych w Niemczech zajmuje się firma Toll Collect.

Od 1 stycznia 2023 r. w Niemczech obowiązują nowe taryfy opłat drogowych. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na oficjalnej stronie Toll Collect - w tym miejscu. Z kolei wykaz dróg w Niemczech, na których obowiązuje myto znajduje się tutaj.

Kto jest zwolniony z opłaty drogowej w Niemczech?

Oprócz samochodów osobowych, motocykli i samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 T, zwolnione z opłaty drogowej w Niemczech są:

  • autobusy,
  • pojazdy sił zbrojnych,
  • samochody policyjne,
  • pojazdy obrony cywilnej i ochrony przed klęskami żywiołowymi,
  • pojazdy, które są używane przez organizacje użyteczności publicznej lub organizacje dobroczynne do transportu dóbr humanitarnych w sytuacjach kryzysowych,
  • pojazdy straży pożarnej,
  • pojazdy innego pogotowia,
  • pojazdy federalne,
  • pojazdy używane wyłącznie do remontu i eksploatacji dróg, w tym również do czyszczenia i zimowego utrzymania dróg,
  • pojazdy wykorzystywane wyłącznie do celów działalności jarmarcznej i cyrkowej,
  • pojazdy stosowane w rolnictwie lub leśnictwie, których prędkość maksymalna jest konstrukcyjnie ograniczona do 40 km/h, które są stosowane przez gospodarstwa rolne lub leśne jak również odpowiednie gospodarstwa świadczące usługi do zwykłego transportu produktów rolnych i leśnych oraz dóbr konsumpcyjnych,
  • pojazdy elektryczne w myśl § 2 pkt 1 ustawy o elektromobilności (EmoG).

Zobacz też:

Winiety w Czechach 2023. Na jakich drogach obowiązują i kto musi je kupić?

Winiety w Szwajcarii 2023. Na jakich drogach obowiązują i kto musi je kupić?

Jak sprawdzić czy mam zaległy mandat i czy muszę go zapłacić?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niemieckie autostrady | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy