Co ile wymiana w oleju silniku? Chodzi nie tylko o przebieg

Bez nawet chwilowego smarowania silnik samochodu szybko dokona żywota. Olej silnikowy to substancja, która nie tylko zapewnia smarowanie, ale też pełni funkcję chłodzącą, oczyszczającą i zapobiega korozji. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom oleju i wymieniać go w odpowiednich interwałach, nawet jeśli samochód nie pokonuje dużych przebiegów.

Olej silnikowy to substancja, która nie tylko zapewnia smarowanie, ale też pełni funkcję chłodzącą, oczyszczającą i zapobiega korozji.
Olej silnikowy to substancja, która nie tylko zapewnia smarowanie, ale też pełni funkcję chłodzącą, oczyszczającą i zapobiega korozji.123RF/PICSEL

Aby dowiedzieć się, co ile wymieniać olej w samochodzie należy sięgnąć po instrukcję obsługi, w której ta informacja z pewnością jest zawarta. Co ważne, znajdziemy tam maksymalny okres wymiany oleju zalecany przez producenta. Jeśli pojazd eksploatowany jest intensywnie albo w trudnych warunkach (częsta jazda z wysokimi prędkościami autostradą, wysokie lub niskie temperatury) wymiany oleju należy dokonać dużo szybciej. Wiele popularnych marek określa maksymalny interwał wymiany oleju na 30 tys. km, ale mechanicy zgodnie twierdzą, że nawet jeśli nie używamy auta intensywnie, to ta granica jest zbyt optymistyczna. Szczególnie w przypadku silników małolitrażowych z turbodoładowaniem czy diesli z filtrami DPF wymiana oleju, wg ekspertów, powinna być zrobiona co maksymalnie 15 tys. kilometrów.

Czy można wymieniać olej w silniku co dwa lata?

Jeśli jeździmy samochodem mniej niż wynosi interwał wymiany oleju, to wizyta w serwisie i tak nas nie ominie. Z czasem olej traci bowiem swoje właściwości smarne, szczególnie, jeśli pojazd jest wykorzystywany do jazdy na krótkich odcinkach i substancja nie osiąga temperatury roboczej. Wtedy do oleju dostają się zanieczyszczenia (osady, opiłki metalu, woda, paliwo), które sprawiają, że właściwości oleju pogarszają się. To może prowadzić do uszkodzeń turbosprężarki, korbowodów, zatkania się filtra oleju czy głośniejszej pracy silnika oraz większego zużycia paliwa. Potencjalne koszty napraw mogą być wysokie, szczególnie przy stosunkowo niskiej cenie za wymianę oleju, która zwykle kosztuje około 300 zł plus koszty oleju.

Regularne sprawdzanie poziomu oleju w silniku minimalizuje ryzyko wystąpienia braku smarowania.123rf.com123RF/PICSEL

Wymiana oleju w autach z LPG i z dieslami

W silnikach pracujących na LPG temperatura spalania osiągana w komorach jest znacznie wyższa niż na benzynie, dlatego w ich przypadku wymianę oleju lepiej zaplanować co maksymalnie 10 tysięcy kilometrów. Jeździsz autem wyposażonym w silnik Diesla z filtrem DPF? Tu także zalecany jest interwał co maksymalnie 10-15 tys. km. Olej trzeba wymienić po procedurze wypalania filtra cząstek stałych w serwisie, bowiem resztki paliwa mogą przedostać się do oleju i pogorszyć jego właściwości, w dodatku paliwo może niebezpiecznie podnieść poziom oleju w zbiorniku. Warto pamiętać, że obecnie w filtry cząstek stałych są wyposażone nowe samochody z silnikami benzynowymi.

Jeśli jeździmy samochodem mniej niż wynosi interwał wymiany oleju, to wizyta w serwisie i tak nas nie ominie.123RF/PICSEL

Co ile wymieniać olej w nowym aucie?

To, w jaki sposób jeździsz nowym autem podczas pierwszych 1000-2000 km będzie mieć znaczenie dla jego przyszłej eksploatacji. Staraj się nie wkręcać silnika na najwyższe obroty ani agresywnie hamować silnikiem czy dynamicznie ruszać. Kiedyś wymiana oleju, właśnie ze względu na mogące występować w nim “produkcyjne" zanieczyszczenia, była często zalecana po przebiegu nawet 1000 km, obecnie jednak trzeba się po prostu stosować do zaleceń producenta i zwrócić uwagę na styl jazdy oraz sposób eksploatacji (krótkie/długie trasy).

Dacia Duster III. Najlepsze nowe auto dla Kowalskiego?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas