Reklama

Co ile robi się przegląd motocykla i co jest sprawdzane?

Pojazdy mechaniczne, aby mogły być dopuszczone w Polsce do ruchu drogowego, muszą mieć potwierdzoną sprawność i zgodność z przepisami na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Do tej grupy pojazdów zaliczają się również motocykle. Co ile kilometrów robi się przegląd motocykla i co jest sprawdzane w ramach badania technicznego?

Co ile kilometrów robi się przegląd motocykla?

Jednoślady, pomimo innej konstrukcji i charakteru mechanicznego, są objęte dokładnie takimi samymi zasadami w kwestii wykonywania przeglądów technicznych jak samochody. Jeśli motocykl jest nowy, to jego pierwsze badanie techniczne trzeba wykonać dopiero po 3 latach od zakupu. Kolejne badanie kontrolne powinno być przeprowadzone przed upływem 2 lat od poprzedniego. Następne badania trzeba wykonywać już co roku.

Warto zwrócić uwagę na określenie "przed upływem". Zwrot ten nie jest przypadkowy, ponieważ badanie techniczne jednośladu powinno być przeprowadzone kilka dni przed przedawnieniem się poprzedniego przeglądu. W innym razie niedopilnowanie daty może skutkować przy kontroli drogowej zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i zakazem użytkowania maszyny do momentu zrobienia badania technicznego.

Reklama

Właściciel jednośladu nie musi się zatem martwić, co ile kilometrów robi się przegląd motocykla, ponieważ określa to data końca ważności ostatniego badania technicznego. Wszystkie przeglądy, sprawdzające stan motocykla, można wykonać na stacjach diagnostycznych do tego uprawnionych. Placówki kontrolne tego typu funkcjonują na mocy zezwolenia oznaczonego literą A.

Co jest sprawdzane na przeglądzie motocykla?

Biorąc pod uwagę, co jest sprawdzane na przeglądzie motocykla, można stwierdzić, że czynności diagnostyczne w przypadku badania technicznego jednośladu i samochodu osobowego są bardzo podobne. Rozbieżności wynikają przede wszystkim z różnic w typach tych pojazdów.

W pierwszej kolejności diagnosta identyfikuje pojazd i sprawdza jego legalność, weryfikując dokumenty. Wstępne czynności obejmują także sprawdzenie tego, kiedy był realizowany wcześniejszy przegląd maszyny. W tym celu wpisuje się dane do ogólnopolskiego systemu informatycznego CEPiK, w którym można znaleźć potrzebne informacje na temat historii pojazdu.

Po zapoznaniu się ze wstępnymi danymi diagnosta przechodzi do głównych czynności, czyli sprawdzenia stanu technicznego motocykla. W ramach tych czynności diagnosta bada stan opon, układu kierownicy i hamulcowego, ramę, działanie i wysokość świateł, poziom emisji spalin oraz poziom hałasu generowanego przez układ wydechowy.

Ile kosztuje badanie techniczne motocykla?

Badanie techniczne to dodatkowy koszt, z którym trzeba się liczyć, jeśli motocykl ma zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Z pewnością wielu kierowców jednośladów zastanawia się, ile kosztuje badanie techniczne motocykla. Przegląd techniczny kosztuje 63 zł niezmiennie od paru lat.

Stawka jest ustalona przez Ministerstwo Infrastruktury, zatem bez względu na lokalizację stacji kontroli pojazdów, koszt przeglądu będzie wszędzie taki sam.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy