Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Nie masz polisy OC? Nie licz, że uda się uniknąć kary. Skuteczność wykrywania aut bez obowiązkowej ochrony ciągle rośnie.

Zdecydowana większość kierowców wiedząc, że nie ma OC, unika spotkania z policją. Mają nadzieję, że w ten sposób uda im się uniknąć kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

Tymczasem to nie mundurowi zwykle znajdują auta bez OC, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Większa skuteczność

System wykrywania właścicieli pojazdów, którzy nie wykupili OC, jest coraz bardziej szczelny.

W ubiegłym roku UFG wystawił o ponad 25 procent więcej wezwań o zapłacenie kary za brak tej polisy niż w poprzednim roku.

"Zdecydowaną większość przypadków braku tej polisy UFG wykrywa automatycznie na podstawie informacji w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych" - zaznacza Joanna Pasturczak, dyrektor Biura Windykacji Opłat w Funduszu.

Reklama

Ze wstępnego podsumowania 2017 roku wynika, że w ogólnopolskiej bazie polis zidentyfikowano około 52 tys. kierowców bez OC, tj. o prawie 40 procent więcej niż w 2016 roku. Oznacza to, że około 68 procent wykrywanych przypadków braku ubezpieczenia odbywa się już nie poprzez kontrolę policji, lecz poprzez Fundusz.

Szacuje się, że w Polsce może być około 80 - 90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, co stanowi 0,4 - 0,5 procent wszystkich aut biorących udział w ruchu.

Groźne konsekwencje

Jednak kara finansowa (nawet 4200 zł dla właściciela auta osobowego) może się okazać niezbyt dotkliwa.

Jeśli kierowca spowoduje kolizję lub wypadek autem bez OC, będzie musiał oddać ubezpieczycielowi to, co ten zapłacił poszkodowanym.

Jak się okazuje, liczba najwyższych regresów wzrasta: już blisko 400 osób ma do zwrotu kwoty przekraczające średnio po ponad 200 tys. zł. 

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY BRAKU POLISY OC

  • Nieopłacenie pełnej raty składki za OC - polisa zostaje przedłużona na kolejne dwanaście miesięcy tylko po opłaceniu wszystkich rat składki za rok (oczywiście pod warunkiem, że nie została wypowiedziana). Brak wpłaty którejkolwiek z rat (do końca okresu ubezpieczenia) powoduje, że ubezpieczenie to wygasa z upływem okresu, na który zostało wykupione.
  • Przekonanie, że dla niesprawnego technicznie i nieużytkowanego pojazdu nie jest potrzebne ubezpieczenie - to nieprawda: obowiązek posiadania ważnego OC mają wszyscy właściciele pojazdów (tak długo jak pojazdy te są zarejestrowane) bez względu na ich stan techniczny i to czy są one aktualnie użytkowane.
  • Wygaśnięcie ubezpieczenia po zakupie auta - warto pamiętać, że nabywca pojazdu może korzystać z OC poprzedniego właściciela tylko do końca okresu, który widnieje na polisie. Po tej dacie ubezpieczenie to wygasa, należy wykupić nową polisę odpowiedzialności cywilnej.

  • Wykupienie OC już po dacie pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce - należy pamiętać, by wykupić OC w dniu pierwszej rejestracji pojazdu - w dniu otrzymania tablic rejestracyjnych i czasowego pozwolenia na dopuszczenia pojazdu do ruchu. Z kolei kupując pojazd bez OC, należy go ubezpieczyć w dniu, w którym pojazd został kupiony.

KONSEKWENCJE BRAKU UBEZPIECZENIA OC

  • kara od UFG do 4200 zł
  • w przypadku spowodowania szkody, obowiązek jej pokrycia z własnej kieszeni

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 8/2018

Ubezpieczenie OC nie zawsze cię ochroni. Kiedy za szkodę zapłacisz z własnej kieszeni? – UBEZPIECZENIA

Sztuczki ubezpieczycieli. Jak się przed nimi bronić? – PORADY

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama