Antykradzieżowe zabezpieczenie za nieco ponad stówę - to naprawdę działa

Apple AirTag to niepozorna pastylka, która w założeniu powinna pomagać znaleźć zgubione przedmioty. Ma jednak jeszcze jedną ciekawą funkcję - może spełniać rolę zabezpieczenia antykradzieżowego, a właściwie urządzenia namierzającego twój skradziony motocykl lub samochód.

Jak działa Apple AirTag?

AirTag to niewielkich rozmiarów lokalizator, pastylka z nadajnikiem, która w założeniu powinna pomagać znaleźć zgubione przedmioty - klucze, portfel, czy torebkę. AirTag wyposażony jest w nadajnik Bluetooth, który łączy się z każdym urządzeniem w ekosystemie Apple w pobliżu i pozwala nam odnaleźć zgubiony przedmiot dzięki aplikacji Apple Find My (Znajdź mój). 

Za każdym razem gdy twój zgubiony przedmiot z pastylką AirTag wykryje urządzenie Apple w pobliżu, zaktualizuje swoje położenie w twojej aplikacji i oznaczy na mapie ostatnie miejsce, w którym "widziany" był AirTag. A gdy będziemy w pobliżu niewielki głośnik wbudowany w lokalizator zasygnalizuje dźwiękowo gdzie się znajduje. Ta ciekawa funkcja pozwala nie tylko znaleźć zgubione przedmioty, ale może się też okazać całkiem skutecznym zabezpieczeniem antykradzieżowym dla twojego motocykla lub samochodu.

Reklama

Lokalizacja skradzionego motocykla za pomocą AirTag

Żeby była jasność - AirTag nie zapobiegnie ewentualnej kradzieży naszego motocykla, więc nie jest zabezpieczeniem antykradzieżowym w pełni tego słowa znaczeniu. Jeśli jednak nasz motocykl zostanie skradziony, ukryty gdzieś głęboko AirTag może pomóc nam go szybko namierzyć i wezwać odpowiednie służby, które zajmą się odzyskaniem naszego pojazdu.

Popularność urządzeń Apple jest tak duża, że jest ogromna szansa zlokalizowania AirTaga w przestrzeni publicznej. Zasięg AirTaga to około 30 metrów w otwartej przestrzeni, w miejscach zabudowanych zasięg ten wyraźnie spada, ale wciąż pozwala lokalizować urządzenia w pobliżu. Może się nawet zdarzyć, że złodziej będzie posiadaczem urządzenia Apple i sam przyczyni się do zlokalizowania skradzionego pojazdu.

AirTag nie zawsze zadziała

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że AirTag nie został zaprojektowany jako lokalizator antykradzieżowy i z pewnością nie może konkurować z profesjonalnymi lokalizatorami antykradzieżowymi, które opierają swój system na sygnale GPS i są znacznie bardziej dokładne, a także trudniej zakłócić ich działanie. Drugą sprawą jest ochrona prywatności wprowadzona przez Apple. Ma ona chronić postronne osoby przed potencjalnym podrzuceniem lokalizatora, by je śledzić. Jeśli urządzenie Apple wykryje AirTaga w pobliżu poinformuje cię w aplikacji i zacznie odtwarzać dźwięk aby ułatwić jego lokalizację, zatem jeśli złodziej będzie korzystał z urządzenia Apple i aplikacji Find Me, może zostać poinformowany o tym, że AirTag jest lokalizowany i albo porzucić pojazd, albo pozbyć się lokalizatora.

To oznacza że AirTag nie jest rozwiązaniem idealnym, ale za cenę poniżej 200 zł dostajemy urządzenie, które może pomóc nam zlokalizować skradziony motocykl lub samochód, a nawet mniejsze przedmioty takie jak plecach czy portfel.

Alternatywy dla AirTag na Androida

AirTag to urządzenie ściśle powiązane z marką Apple i produkowanymi przez nie urządzeniami, działającymi w systemie iOS. A co jeśli nie mamy Iphone’a tylko smartfon z systemem Android? Na rynku znajdziemy podobne do Apple AirTag urządzenia lokalizujące o bardzo zbliżonej funkcjonalności, działające pod różnymi systemami np. Galaxy SmartTag, czy urządzenie notiOne. Warunkiem skutecznej lokalizacji jest jednak duża popularność aplikacji, bowiem zwykle tylko użytkownicy aplikacji mogą pomóc zlokalizować zgubiony/skradziony przedmiot. 

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy