Ten wpis może narobić kierowcy sporo kłopotów. Co to jest „szkoda istotna”?

Jeśli w ciągu dwóch ostatnich lat rozliczaliśmy jakąkolwiek szkodę z ubezpieczenia AC lub OC sprawcy, warto o tym pamiętać podczas sprzedaży samochodu. W innym wypadku możemy zostać oskarżeni o próbę oszustwa.

Każdy potencjalny kupujący może sprawdzić za pośrednictwem rządowej strony historię pojazdu albo pobrać raport o jego przeszłości na jednej z komercyjnych platform. Może się tam pojawić alarmujący wpis "powstanie szkody istotnej" wraz z adnotacją, która firma ubezpieczeniowa rozliczała naprawę wraz z bardzo ogólnym opisem, których elementów dotyczyła.

Taki wpis może nam narobić kłopotów, jeśli wystawimy samochód z opisem, że jest bezwypadkowy. Potencjalny klient, który zobaczy w historii samochodu wpis o "szkodzie istotnej" może nam zarzucić próbę oszustwa.

Reklama

Czym jest szkoda istotna?

Pojęcie "szkody istotnej" w rządowej bazie danych to temat, który pojawił się stosunkowo niedawno. Od 15 lutego 2020 r. obowiązują przepisy, które pozwalają dodawać taki wpis w oficjalnej historii pojazdu w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów. Są tam wpisywane informacje od ubezpieczycieli i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dotyczące szkód rozliczanych w ramach polis autocasco oraz OC sprawcy.

Przepisy określają "szkodę istotną" jako:

Szkoda istotna - jakie uszkodzenia kwalifikują?

W przepisach nie sprecyzowano wysokości szkody. Wszystko zależy od decyzji rzeczoznawcy, który może uznać, że dane uszkodzenie może mieć wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wystarczy wjechać samochodem w ubytek w jezdni, który uszkodzi jego zawieszenie, a następnie rozliczyć szkodę z polisy AC lub OC sprawcy, a w historii naszego pojazdu pojawi się niemożliwa do usunięcia "skaza" o "szkodzie istotnej".

Może się również zdarzyć, że samochód był poważnie rozbity, ale szkoda nie była likwidowana z ubezpieczenia, co sprawi, że w bazie nie pojawi się taki wpis.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Każda osoba dysponująca numerem rejestracyjnym, numerem VIN oraz datą pierwszej rejestracji może sprawdzić historię pojazdu za pośrednictwem strony historiapojazdu.gov.pl.

Dlatego wszystkim osobom, które zamierzają sprzedać w niedalekim czasie swój samochód radzimy, żeby sprawdzić, czy taki wpis nie widnieje w systemie. Warto wtedy poinformować o takiej adnotacji w ogłoszeniu, a także przygotować dokumentację wszystkich szkód, co pozwoli wyjaśnić kwestię przy sprzedaży samochodu. Potencjalni nabywcy powinni mieć na uwadze, że samochodu z wpisaną "szkodą istotną" nie trzeba od razu skreślać.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy