Reklama

Passaty zamiast Lanosów. Te stare auta z Polski to hity wśród Ukraińców

Volkswagen, Skoda i Renault - te trzy marki królują w zestawieniach samochodów używanych, które w tym roku wyeksportowane zostały z Polski - głównie na Ukrainę. Jakie modele cieszyły się ostatnio największym wzięciem wśród kierowców z zagranicy?

Według szacunków ekspertów, w samym tylko II kwartale bieżącego roku z Polski wyeksportowano ponad 110 tysięcy samochodów używanych, z których zdecydowana większość trafiła na Ukrainę. Sensacyjne doniesienia stoją jednak w sprzeczności z danymi Ministerstwa Cyfryzacji. Wynika z nich, że z powodu zbycia za granicę w tym roku wyrejestrowano w Polsce nieco ponad 105 tys. aut. Skąd wzięły się tak duże rozbieżności?

Ukraińskie zakupy w Polsce. Ile używanych samochodów trafiło na wschód?

Przypomnijmy - w okresie od kwietnia do końca czerwca bieżącego roku ukraińskie władze czasowo zawiesiły naliczanie od importowanych do kraju używanych pojazdów:

Reklama

  • cła,
  • podatku akcyzowego,
  • podatku od towarów i usług.

Jak poinformowało Interię Ministerstwo Cyfryzacji, od początku roku z powodu zbycia za granicę w Polsce wyrejestrowanych zostało 105 240 samochodów (informacje aktualne na dzień 22 października br.).

Dane z CEPiKu stoją w dużej sprzeczności z szacunkami Narodowego Banku Polskiego, którego eksperci - w dokumencie "Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za II kwartał 2022 roku" - szacowali, że tylko w drugim kwartale bieżącego roku z Polski wywieziono 110 tys. samochodów.

Oznacza to, że duża część aut, które od kwietnia do czerwca trafiły z Polski na wschód, wciąż figuruje jeszcze w państwowej bazie danych, jako zarejestrowane w kraju. Można więc zakładać, że w kolejnych miesiąca liczba samochodów wyrejestrowanych z powodu zbycia za granicę będzie systematycznie rosła.

Z drugiej strony, trzeba też pamiętać, że wiele z pojazdów, które - ostatecznie - trafiły na Ukrainę z Polski, było w naszym kraju jedynie "przejazdem". Chodzi o auta z oferty polskich handlarzy, z których sporo nie zdążyło zostać zarejestrowanych w kraju przed ich dalszą drogą na wschód.

Stare auta z Polski odbudowują Ukrainę. Mamy listę

Jakie marki i modele szczególnie upodobali sobie ukraińscy kierowcy, którzy zdecydowali się na import używanego samochodu z Polski?

Co ciekawe, w kwestii motoryzacyjnych gustów mamy z Ukraińcami wiele wspólnego. W dziesiątce najczęściej wyrejestrowywanych w tym roku z powodu zbycia za granicę samochodów znalazło się bowiem aż pięć modeli koncernu Volkswagena. W rankingu znajdziemy też aż trzy modele koncernu Renault - w tym jedną Dacię.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody używane

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy