Ceny aut używanych poszybowały w górę. Gigantyczne podwyżki!

Nowe normy emisji spalin, covid i kolejne kryzysy w motoryzacji sprawiły, że nowe auta drożały w ostatnich trzech latach w tempie nawet 10 proc. rocznie. Taka zmiana nie mogła pozostać bez wpływu na ceny samochodów używanych. W ich przypadku skalę podwyżek śmiało nazwać można gigantyczną!

Z cyklicznego raportu sieci komisów samochodowych AAA AUTO, opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych wynika, że listopadzie 2021 roku w Polsce pojawiło się 200 841 ofert sprzedaży samochodów używanych

W stosunku do listopada 2020 oznacza to duży, ponad 10-procentowy (22 204 auta) spadek liczby ofert. Największe wrażenie robi jednak analiza cen pojazdów na rynku wtórnym.

Ile dziś kosztuje samochód używany w Polsce?

W ubiegłym miesiącu mediana ceny samochodu używanego w Polsce wyniosła rekordowe 22 500 zł! To kwota o 3 500 zł wyższa niż rok temu. Wzrost w stosunku rok do roku wynosi więc blisko 18 procent! Mediana przebiegu w listopadzie 2021 roku wynosiła - typowo "handlarskie" - 183.000 km. Mediana wieku - 12,4 roku.

Reklama

Gigantyczne podwyżki to efekt szeregu niekorzystnych dla nabywców zbiegów okoliczności - kryzys półprzewodnikowy sprawia, że aut brakować zaczyna nie tylko w salonach, ale i na rynku wtórnym. Do tego dochodzi jeszcze galopująca inflacja i nowe niepokoje podsycane chociażby informacjami o piętrzących się problemach z dostawami magnezu czy stali dla fabryk motoryzacyjnych.

Polacy sprzedają auta z silnikiem Diesla?

Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż w listopadzie 2021 roku był Opel Astra. W Polsce na nowego właściciela czekało 5 989 takich samochodów. Na drugim miejscu znalazło się Audi A4 z wynikiem 5 048 aut. Podium zamyka BMW serii 3 (4 800 samochodów na sprzedaż).

Z ogłoszeń, kolejny już raz, wyłania się trend wskazujący na odwracanie się rodaków od samochodów z silnikami Diesla. Ten rodzaj napędu dominuje w ogłoszeniach z wynikiem 95 321 aut. W listopadzie na nowego nabywcę czekało też w Polsce 88 432 aut z silnikami benzynowymi. W następnej kolejności znalazły się auta napędzane LPG (14 361), hybrydowe (1 706), elektryczne (477) oraz CNG (58).

Ceny aut używanych. Najdrożej jest w województwie mazowieckim

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych w listopadzie dotyczyło województwa mazowieckiego (37 626 ofert). Tam też samochody były z reguły najdroższe - mediana ceny wyniosła aż 28 tys. zł. Zdecydowanie najtaniej, co wiąże się rzecz jasna z wiekiem pojazdów, było za to w województwie kujawsko-pomorskim. Mediana ceny wyniosła tam równe 18 tys. zł.  

10 modeli aut używanych najczęściej ogłaszanych do sprzedaży w listopadzie 2021 roku

  • 1. Opel Astra,
  • 2. Audi A4,
  • 3. BMW 3,
  • 4. Volkswagen Passat,
  • 5. Volkswagen Golf,
  • 6. Ford Focus,
  • 7. Opel Corsa,
  • 8. Audi A6
  • 9. BMW serii 5,
  • 10. Ford Mondeo  
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody używane | cena samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy