Renault Captur

Renault Captur to miejski crossover, który należy do najpopularniejszych modeli z tego segmentu oraz jest jednym z najchętniej kupowanych samochodów francuskiej marki. Model Captur technologicznie jest spokrewniony z Renault Clio. Kompaktowy crossover łączy przyjemną dla oka stylistykę z walorami praktycznymi.
Renault Captur - najważniejsze informacje
Renault Captur technologicznie jest spokrewniony z Renault Clio. /materiały prasowe

Renault Captur - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2013

Renault Captur to miejski crossover, który należy do najpopularniejszych modeli z tego segmentu oraz jest jednym z najchętniej kupowanych samochodów francuskiej marki. Model Captur technologicznie jest spokrewniony z Renault Clio. Kompaktowy crossover łączy przyjemną dla oka stylistykę z walorami praktycznymi.

Historia Renault Captur

Renault Captur to pierwszy miejski crossover francuskiej marki. W ofercie Renault zajął miejsce po wycofanym z produkcji miejskim minivanie o nazwie Modus. Kompaktowy crossover okazał się strzałem w dziesiątkę. Sprzedano już ponad 1,5 mln egzemplarzy Renault Captur. Główni konkurenci modelu to m.in. Peugeot 2008, Mazda CX-3, Volkswagen T-Roc i Hyundai Kona.

Renault Captur – generacje

Pierwsza odsłona Renault Captur została zaprezentowana w 2013 roku. Pięciodrzwiowy crossover o dynamicznej i nieco muskularnej stylistyce oferował przestronne wnętrze z praktycznymi rozwiązaniami takimi jak przesuwana tylna kanapa. W gamie silnikowej znalazły się jednostki benzynowe i wysokoprężne.

Premiera drugiej generacji Renault Captur odbyła się w 2019 roku. Nadwozie zyskało aż 11 cm długości w porównaniu do poprzednika. Stylistyka nabrała wyrazistości m.in. dzięki masywnym nadkolom, a przednie światła LED w kształcie litery C są wizualnie spójne z innymi modelami francuskiej marki. W 2020 roku do turbodoładowanych silników benzynowych dołączyły wersje mild hydrid, klasyczna hybryda, a także jednostki benzynowe z fabryczną instalacją LPG. Zrezygnowano natomiast z silników wysokoprężnych. Bliźniaczym modelem drugiej generacji Renault Captur jest Mitsubishi ASX.

Renault Captur – dane techniczne

Renault Captur jest produkowany w pięciodrzwiowej wersji nadwozia crossover. 

Wszystkie wersje silnikowe przenoszą napęd na przednie koła. Podstawowe wersje silnikowe korzystają z manualnych przekładni 5- oraz 6-biegowych. Mocniejsze jednostki są oferowane z opcjonalnymi automatycznymi przekładniami bezstopniowymi oraz dwusprzęgłowymi skrzyniami o 6 lub 7 biegach. Wersja hybrydowa korzysta z wielotrybowej skrzyni multimode o 14 przełożeniach.

Na paletę silników benzynowych składają się trzy- i czterocylindrowe turbodoładowane jednostki o pojemności od 0,9 do 1,2 l, które generują od 90 do 160 KM. Silnik benzynowy o pojemności 1,33 l występuje w wersji mild hybrid i osiąga od 140 do 160 KM. Fabryczna instalacja LPG jest montowana do silnika 1,0 o mocy 100 KM.

Obie generacje Renault Captur sprzedawano z tą samą jednostką o pojemności 1,5 l, która osiąga od 90 do 110 KM. Wersja hybrydowa składa się z wolnossącego silnika benzynowego o pojemności 1,6 l oraz dwóch silników elektrycznych. Całkowita moc układu hybrydowego to 145 KM.

Renault Captur – opinie kierowców

Kompaktowy crossover Renault jest chwalony za przestronne wnętrze, dynamiczny i muskularny design, a także dobre właściwości jezdne. 

Druga generacja oferuje znacznie więcej miejsca w kabinie od poprzednika, a pojemność bagażnika jest najwyższa w klasie. 

Z minusów zdarzają się drobne, lecz irytujące usterki elektroniki, które wymagają wizyt w serwisie. Ceny zakupu lepiej wyposażonych wersji z mocniejszymi wariantami silnikowymi są dość wysokie.

Renault Captur - Wiadomości

Renault Captur - Zdjęcia

Renault Captur - Wideo