Reklama

Vision AMG – spojrzenie na elektryczną przyszłość Mercedesa

Niemiecki producent zaprezentował światu niezwykły koncept, który ma stanowić spojrzenie na całkowicie elektryczną przyszłość AMG. Vision AMG bazuje na zupełnie nowej platformie AMG.EA i charakteryzuje się długim rozstawem osi, muskularną sylwetką oraz sygnaturą świetlną w kształcie gwiazdy.

 

Koncepcyjny pojazd o nazwie Vision AMG to dzieło niemiecki projektanta Gorden Wagenera i jego zespołu. Samochód ma wskazywać kierunek rozwoju, którym podąży firma Mercedes-AMG już od 2025 roku.  

Wizualne akcenty wskazują na powiązania z Formułą 1

Niezwykły projekt charakteryzują efektowne płaszczyzny ze zredukowanymi do minimum łączeniami i sportowe proporcje, które są szczególnie widoczne z boku pojazdu. Całość formują długi rozstaw osi, mocno pochylony przedni słupek wysunięty daleko do przodu oraz krótki przedni zwis i nieco dłuższy, zoptymalizowany aerodynamicznie zwis tylny. Dodatkowo model eksponuje charakterystyczne dla sportowych modeli cechy, takie jak poszerzone nadkola oraz tylne błotniki.

Reklama

Zwężająca się linia dachu opada ku tyłowi, bezpośrednio przechodząc w tylny, aktywny spojler, który wydłuża profil samochodu, a jednocześnie wpływa na jego aerodynamikę. Dzięki zabiegom stylistycznym, bryła samochodu przypomina kształt "łzy",  podobny do tego, który mogliśmy oglądać przy okazji prezentacji Vision EQXX na początku roku.

Ciekawie prezentuje się również sygnatura świetlna przednich reflektorów, którą tworzą trzy LED-owe elementy. Składają się one w kształt trójwymiarowej gwiazdy Mercedesa. Łączy je poziomy pas świetlny, który  może prezentować różne animacje - od komunikatu powitalnego po stałe światło.

Także tylne lampy mają nowy, a jednocześnie znajomy design. W okrągłych tubach umieszczono po trzy pierścienie LED z małymi gwiazdkami, które również stanowią ukłon w stronę marki Mercedes. Wyrazisty tylny dyfuzor, dla kontrastu, polakierowano na kolor głębokiej czerni.

Mercedes zwraca uwagę, że wizualne detale bezpośrednio nawiązują też do odnoszącego sukcesy zespołu F1 Mercedes-AMG Petronas. Należą do nich srebrny lakier z wielkoformatowym wzorem gwiazdy na błotnikach, funkcjonalne elementy z włókna węglowego, aerodynamiczny kształt 22-calowych obręczy z aeronakładkami, logo AMG oraz elementy w barwach ekipy Petronas na progach i dyfuzorze.

Vision AMG - technologia i znakomite osiągi

Wygląd to jednak nie wszystko. Vision AMG kryje w sobie równie spektakularną technologię, a wszystkie komponenty zespołu napędowego zostały opracowane całkowicie od podstaw. Począwszy od zupełnie nowej, rewolucyjnej platformy AMG.EA, aż po specjalny wysokowydajny akumulator trakcyjny.

Potężne serce Vision AMG stanowi innowacyjny silnik o strumieniu osiowym, opracowany przez spółkę zależną Mercedes-Benz - YASA. Dzięki swojej kompaktowej i lekkiej konstrukcji generuje on znacznie wyższą moc niż konwencjonalne jednostki elektryczne. Jaką? Na temat Mercedes na razie milczy.

Vision AMG - debiut już w 2025 roku?

Prezentując nowe studium, Mercedes stara się przybliżyć jak będzie wyglądał transfer DNA AMG do całkowicie elektrycznej przyszłości. Pierwszy pojazd bazujący na platformie AMG.EA ma zadebiutować już w 2025 roku. W jak dużym stopniu będzie się on różnił od opisywanego konceptu? Na ten moment trudno stwierdzić. 

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mercedes | AMG | samochody elektryczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy