Reklama

Oto nowe Porsche 963 – stworzone, aby wygrać Le Mans

Po długiej przerwie Porsche powraca do zawodów długodystansowych. Już w przyszłym roku producent sięgnie po tytuł w słynnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans za sprawą nowego, prototypowego modelu 963. Supersamochód został właśnie zaprezentowany na Festiwalu Prędkości w Goodwood.

 

Pięć lat minęło od kiedy niemiecki producent wycofał się z walki o mistrzostwo w serii długodystansowych wyścigów samochodowych. Na szczęście firma ze Stuttgartu nie złożyła całkowicie rękawic i zamierza powrócić do rywalizacji już w przyszłym roku. W osiągnieciu celu ma pomóc nowy prototypowy model Porsche 963, który został zaprezentowany w trakcie słynnego Festiwalu Prędkości w Goodwood.

Biało-czerwony pojazd bazuje na zmodyfikowanej platformie, pochodzącej bezpośrednio z hybrydowego modelu Porsche 919 Hybrid. Nowe rozwiązanie zostało zaprojektowane przy współpracy z firmą Multimatic, odpowiedzialną m.in. za rozwój drogowego i wyścigowego Forda GT.

Reklama

Kształt nowego samochodu został opracowany zgodnie z najnowszymi przepisami LMDh. Jest on zatem nieco mniejszy, ale też bardziej opływowy względem wspomnianego już 919. Kierowca nadal siedzi w zamkniętym kokpicie, z którego wystaje masywna centralna płetwa łącząca kokpit z tylnym spoilerem. Ma to zapewnić stabilność i docisk podczas pokonywania szybkich zakrętów. Co ciekawe, projektanci Porsche postarali się nawiązać wyścigowym modelem do dostępnego w sprzedaży 992, implementując charakterystyczny, podłużny pas diod LED z tyłu. 

Sercem nowego supersamochodu jest podwójnie turbodoładowany, hybrydowy silnik V8 o pojemności 4,6-litra. Generuje on moc 671 KM. 

Porsche 963 - pierwszy start już w przyszłym roku

Możliwości jednostki będzie można zobaczyć już na początku przyszłego roku, podczas 24-godzinnego wyścigu Daytona.

Na wiosnę Porsche 963 wystartuje w słynnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans we Francji. 

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Porsche | wyścig Le Mans

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy