Kia zaprezentuje nowe rozwiązania dla pojazdów autonomicznych

Autonomiczne samochody sprawią, że kierowca nie będzie miał nic do roboty. Choć jest to pieśń bliżej nieokreślonej przyszłości, Kia już teraz postanowiła zadbać o to, aby się on nie nudził.

Na targi elektroniki CES, które odbędą się w dniach od 8 do 11 stycznia w Las Vegas, Kia przygotowuje coś, co nazywa "Przestrzenią Emocjonalnego Jeżdżenia" ("Space of Emotive Driving"). Na tym stoisku będzie można przetestować system "Emocjonalnego Adaptacyjnego Jeżdżenia w Czasie Rzeczywistym" ("Real-time Emotion Adaptive Driving"), wykorzystujący sztuczną inteligencję.

System ten analizuje na bieżąco stan emocjonalny podróżujących, na podstawie rozpoznawania mimiki twarzy, pomiaru pulsu oraz reakcji elektrodermalnych. Na tej podstawie zmieniane jest wnętrze pojazdu, oddziałując na wszystkie pięć zmysłów. Sztuczna inteligencja uczy się również preferencji oraz zachowań kierowcy i bierze je pod uwagę podczas kreowania odpowiedniego nastroju.

Reklama

Kolejną innowacją jest system V-Touch, który ma pozwalać na sterowanie funkcjami samochodu wyłącznie za pomocą gestów. Kamera 3D śledzi ruch gałek ocznych oraz palców, dając możliwość wybierania interesujących nas opcji, wyświetlanych na szybach i eliminując konieczność stosowania ekranów dotykowych oraz fizycznych przycisków.

Kia opracowała również nowy sposób odbierania muzyki, wykorzystujący siedzenia, które wibrują zgodnie z częstotliwością odtwarzanego utworu. Możliwość "poczucia" ulubionej piosenki ma wynieść słuchanie muzyki na nowy poziom. Alternatywnie, system wibracji może zapewniać masaż.

Na targach CES będzie można przetestować te rozwiązania w trzech różnych "pojazdach". Oprócz nich pojawi się koncepcyjny model SEED, będący czterokołowcem, napędzany za pomocą pedałów, wspomaganych silnikiem elektrycznym i oferujący zasięg rzędu 100 km.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama