Reklama

Zagato pokazało wyjątkową Alfę Romeo Giulia. Będzie tylko jedna sztuka

Włoskie studio Zagato pokusiło się o stworzenie wyjątkowego coupe, podkreślającego 100-letnią współpracę z Alfą Romeo. Giulia SWB Zagato to fenomenalny projekt, który powstał w zaledwie jednym egzemplarzu i wkrótce trafi w ręce niemieckiego kolekcjonera. Wcześniej jednak możemy podziwiać go na zdjęciach.

 

Działające od 1919 roku, włoskie studio projektowe Zagato słynie ze współpracy z wieloma najznakomitszymi producentami samochodów. Na koncie utalentowanych Włochów są m.in. projekty modeli dla takich producentów, jak Ferrari, Maserati, czy Aston Martin. Nie bez znaczenia jest także 100-letnia współpraca z Alfą Romeo, która została właśnie uczczona prawdziwie wyjątkowym modelem.

Mowa o Alfie Romeo Giulii SWB Zagato. Absolutnie fenomenalnym projekcie, który powstał na dobrze znanej platformie Giorgio. Chociaż wspomniana płyta podłogowa została stworzona dla skrajnie odmiennych modeli, inżynierowie z Zagato odpowiednio ja przeprojektowali by spełniała wymagania mocnego i sportowego coupe.   

Reklama

Nowoczesność i klasyka

Sam wygląd pojazdu łączy nowoczesność z klasyką, a stylistyka wykonanego z włókna węglowego nadwozia zgrabnie nawiązuje do innego legendarnego modelu włoskiego producenta - Alfy Romeo SZ. Podobieństwa są widoczne zwłaszcza, gdy patrzymy na samochód z profilu, ale także agresywny przód z dużymi wlotami powietrza i masywnym Scudetto wskazuje na inspiracje wspomnianym modelem.

Z tyłu uwagę zwraca ścięty tył podkreślony gigantycznym dyfuzorem. Podczas gdy reflektory pochodzą z Giulii z 2023 roku, tył wieńczy cienka i zakrzywiona listwa świetlna, podobna do tej, którą znamy z Astona Martina Vantage.

Sercem wyjątkowego modelu jest podwójnie turbodoładowany 2,9-litrowy silnik V6, pochodzący z Giulii GTAm. Generuje on moc 540 KM i dysponuje momentem obrotowym 600 Nm. Co ciekawe, twórcy zdecydowali się zrezygnować z bazowej automatycznej skrzyni biegów i zastosowali tradycyjną, sześciobiegową przekładnie manualną, która przekazuje całą moc na tylną oś. 

Jeden egzemplarz dla jednego Niemca

Pierwszy i niestety także ostatni egzemplarz Alfy Romeo Giulia SWB Zagato, już niebawem zostanie przekazany nowemu właścicielowi. Jak informują przedstawiciele studia - jest nim pewien tajemniczy kolekcjoner z Niemiec.

Zanim jednak do tego dojdzie, Zagato zdecydowało się wykonać sesję zdjęciową modelu, która odbyła się na torze wyścigowym La Pista, położonym w pobliżu rodzinnego miasta Alfy Romeo, Mediolanu. Efekty możecie podziwiać poniżej. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Alfa Romeo | Alfa Romeo Giulia | zagato

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy