Opel Corsa w nowej wersji hybrydowej. Zużycie paliwa niższe o litr

Gama napędowa Opla Corsy wkrótce rozszerzy się o miękką hybrydę. Według producenta auto z elektryczną instalacją, względem odmiany spalinowej, ma oferować o litr mniejsze zużycie paliwa.

Opel Corsa w nowej wersji napędowej

Gamę napędową Opla Corsy póki co stanowią dwie wersje spalinowe, oparte o trzycylindrową jednostkę 1.2. Bazowa wersja posiada wolnossący silnik o mocy 75 KM i pięciobiegową skrzynię manualną. Wyżej pozycjonowana jest odmiana 100-konna, która jest dostępna z sześciobiegową skrzynią manualną lub ośmiostopniową przekładnią automatyczną. Oprócz tego samochód dostępny jest również jako Corsa-e, czyli w odmianie elektrycznej (156 KM, akumulator o pojemności 54 kWh). 

Reklama

Już wkrótce gama jednostek napędowych małego Opla zostanie rozszerzona o samochody z miękką hybrydę (typu mild) 48V.

Opel Corsa z miękką hybrydą

Warianty będą dwa, w obu bazą układu będzie trzycylindrowa jednostka o pojemności 1.2 l i mocy 100 KM lub 136 KM (odpowiednio 205 i 230 Nm momentu obrotowego). Silnik spalinowy wspomagany jest przez synchroniczny silnik elektryczny z magnesami trwałymi, który wytwarza 28 KM i 55 Nm. Za magazynowanie energii odpowiada litowo-jonowy akumulator o pojemności 0,4 kWh (432 Wh) znajdujący się pod fotelem. Oprócz tego auto ma być wyposażone w sześciostopniową, dwusprzęgłową, zelektryfikowaną skrzynię biegów. 

Opel Corsa z miękką hybrydą. Zasięg w trybie elektrycznym do kilometra

Silnik spalinowy oraz elektryczny mogą pracować razem lub oddzielnie, w taki sposób, by "zoptymalizować zużycie energii i osiągi". Kiedy odpuszczamy pedał gazu silnik benzynowy wyłącza się, a jednostka elektryczna spełnia rolę generatora prądu i  w ten sposób doładowuje akumulator. Oprócz tego samochód odzyskuje energię elektryczną w czasie hamowania. Corsa może również poruszać się w trybie czysto elektrycznym, na dystansie do kilometra, zakładając jednak, że jedziemy z prędkością poniżej 30 km/h. 

Opel informuje, że w porównaniu ze spalinową Corsą w odmianie 100-konnej, wersja hybrydowa będzie zużywała 1 litr paliwa na 100 km mniej, co oznacza o 15 proc. niższe koszty eksploatacji. Według danych fabrycznych, w cyklu mieszanym spalinowa Corsa zużywa 5,4-5,5 l na 100 km według norm WLTP. Odmiana hybrydowa w takim samym cyklu ma natomiast spalać 4,6-4,7 l na 100 km. 

Data debiutu rynkowego hybrydowego Opla Corsy oraz ceny nie zostały jeszcze podane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Opel | Opel Corsa | samochód hybrydowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy