Reklama

Mercedes GL

Na zbliżającym się salonie samochodowym w Detroit (styczeń 2006) Mercedes zaprezentuje nowy samochód terenowy klasy SUV o nazwie GL. Będzie to bezpośredni konkurent bardzo dobrze przyjętego w Ameryce Audi Q7.

Jego produkcja rozpoczęła się właśnie w fabryce DaimleraChryslera w Tuscaloosa (Alabama). Będzie to trzeci produkowany tam Mercedes obok M- i R-klasy.

GL to duży i luksusowy pojazd zdolny do przewozu siedmiu osób. Imponujące są już rozmiary, które wynoszą (długość/szerokość/wysokość): 509/192/184 cm. Dzięki temu pasażerowie nie mogą narzekać na brak miejsca - odległość między pierwszym a drugim rzędem siedzeń wynosi 81.5 cm, a na wysokości głów - niemal 90 cm. Indywidualne fotele w ostatnim rzędzie mogą być składane - odbywa się to elektrycznie za naciśnięciem jednego przycisku - w zamian otrzymujemy płaską przestrzeń bagażową o pojemności 1240 litrów. Po złożeniu środkowego rzędu siedzeń pojemność bagażnika rośnie do 2300 litrów, a jego długość wynosi wówczas 213 cm.

Samochód należy do bardzo bezpiecznych. Pasażerów chronią strefy zgniotu, adaptacyjne poduszki powietrzne przednie oraz boczne, a także system ochrony kręgosłupa NECK-PRO (w opcji). Wszystkie fotele wyposażone są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikiem napięcia.

W zakresie bezpieczeństwa czynnego Mercedes GL jest chroniony przez system PRE-SAFE, w skład którego wchodzą ABS, BAS (asystent hamowania) i ESP.

Samochód posiada stały napęd na cztery koła 4MATIC oraz adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC, które w razie potrzeby umożliwia zwiększenie prześwitu do 31 cm. W terenie przydadzą się również regulator prędkości zjazdu (DSR), asystent ruszania pod górę, terenowy tryb ABS-u, czy blokada mechanizmu różnicowego. Samochód może również pokonać przeszkody wodne o głębokości do 60 cm.

W ofercie silnikowej GL znajdą się takie wersje jak znane z innych modeli Mercedesa wysokoprężne 320 CDI o mocy 224 KM (V6) oraz 420 CDI o mocy 306 KM i momencie 700 Nm (V8). Obie jednostki spełniają normę czystości spalin EuroIV oraz wyposażone są w bezobsługowy filtr cząstek stałych.

Osoby, które nie lubią klekotu Diesla mogą zdecydować się na nowy silnik benzynowy V8 o pojemności 5.5l i mocy 388 KM, który zaprezentowany został już w klasie S lub na jednostkę o pojemności 4.6l o mocy 340 KM.

Reklama

Wszystkie silniki współpracują z automatyczną, siedmiostopniową skrzynią biegów typu G-Tronic z opcją pracy manualnej.

Mercedes GL nie jest następcą legendarnej klasy G, która właśnie wchodzi w 26. rok produkcji. Oba pojazdy będą produkowane równolegle.

Oficjalna premiera GL-klasy będzie miała miejsce na styczniowym salonie NAIAS w Detroit. Pierwsze samochody trafią do amerykańskich klientów wiosną, Europejczycy będą musieli poczekać do września.

TUTAJ więcej zdjęć nowego Mercedesa.

Porozmawiaj na Forum.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy