Peugeot 508 i 3008 w wersji HYBRID

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Francuzi rozszerzają ofertę silnikową swoich modeli o wersje hybrydowe z możliwością ładowania z gniazdka.

Peugeot przygotował dwie wersje swojego hybrydowego układu, oznaczone jako HYBRID oraz HYBRID4. W przypadku pierwszego silnik benzynowy 1.6 PureTech generuje 180 KM, a współpracuje z nim motor elektryczny o mocy 110 KM. Systemowo daje to 225 KM, które trafiają na przednią oś za pośrednictwem, specjalnie przygotowanej, 8-biegowej przekładni automatycznej.

Energia elektryczna gromadzona jest w baterii o pojemności 11,8 kWh, która pozwala na przejechanie 50 lub 60 km (zależnie od cyklu pomiarowego) na samym tylko prądzie, a maksymalna prędkość bez aktywacji jednostki spalinowej to 135 km/h. Czas ładowania baterii to od 8 do 2 godzin, zależnie od używanej przez nas ładowarki. Energię elektryczną można zachować na późniejszy etap podróży lub wymusić na aucie korzystanie tylko z niej - zależy to od wybranego przez nas trybu pracy układy hybrydowego. Baterię można doładować też w czasie jazdy korzystając z rekuperacji (używając hamulca lub wybierając na dźwigni skrzyni biegów tryb hamowania silnikiem elektrycznym).

Reklama

Wersja HYBRID4, jak łatwo się domyślić, oznacza odmianę z napędem na wszystkie koła. Realizowany jest on przez dodatkowy silnik elektryczny rozwijający 110 KM, umieszczony przy tylnej osi. W tej odmianie nieco mocniejsza jest jednostka spalinowa, która generuje 200 KM, a cały system hybrydowy daje do dyspozycji kierowcy 300 KM. Wersja ta ma także nieco większą baterię - 13,2 kWh, ale nie zwiększa ona elektrycznego zasięgu.

Peugeot 3008 początkowo dostępny będzie tylko w odmianie HYBRID4, łączonej z najbogatszym wyposażeniem GT. Wersja ta oferuje naprawdę dobre osiągi - przyspieszenie do 100 km/h w przypadku tego SUVa wynosi 6,5 s. Producent nie podaje póki co średniego zużycia paliwa, ale emisja CO2, według nowego cyklu pomiarowego, wynosić ma tylko 49 g/km. Kilka miesięcy później do gamy dołączy odmiana HYBRID z napędem tylko na przednie koła.

Z kolei Peugeot 508 i 508 SW otrzymają tylko słabszą wersję HYBRID.

magazynauto.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy