Obowiązkowe odblaski dla pieszych?
Obowiązek noszenia elementów odblaskowych nie tylko przez dzieci, ale przez wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu - takie zmiany zakłada poselski projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, nad którym pracuje parlament.
Pomysłodawcą zmian jest Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Obecnie, zgodnie z przepisami, zobowiązane do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu są dzieci w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Poselski projekt autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zakłada, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych. Wyjątek od tej zasady będzie stanowić poruszanie się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania.
Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę jedynie z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 metrów.
Problem zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi czy nawet przechodzący przez jezdnię jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy, niż gdyby te odblaski miał. Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego - przypomina rzecznik komendanta głównego policji, insp. Mariusz Sokołowski.
Z policyjnych statystyk wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Mimo to w całym 2012 roku na drogach zginęło 3,5 tysiąca osób, w tym ponad tysiąc pieszych.