Reklama

NesoBus, polski autobus wodorowy, testowany na ulicach Gdyni

Stworzony przez Grupę Polsat autobus przechodzi obecnie testy z udziałem pasażerów. Przez najbliższe dni można go spotkać na linii 141 – jednej z najdłuższych tras w Gdyni.

NesoBus na ulicach Gdyni

NesoBus, polski autobus wodorowy rozpoczął jazdy testowe na ulicach jednego Gdyni. Obecnie kursuje na jednej z najdłuższych tras w mieście - linii 141. Wzbudziło to zainteresowanie mieszkańców miasta. Jeden z nich, w rozmowie z Polsat News, stwierdził, że czekał na taki autobus, który nie będzie wytwarzał spalin. Rzeczywiście, spalin wydobywających się z tego autobusu trudno się doszukiwać. Jedyne co wydostaje się z rury wydechowej to destylowana para wodna. Nowy pojazd zachwala również kierowca PKM Gdynia Ireneusz Masterny. Zwraca uwagę na komfort jazdy, jaki można uświadczyć w autobusie. Pozytywne reakcje przedstawiają nie tylko mieszkańcy, ale również włodarze Gdyni.

Reklama

Władze miasta zapewniają też, że czekają na możliwość zakupu takiego pojazdu. Perspektywa produkcji seryjnej staje się coraz bardziej realna. Jak informuje Maciej Stec, wiceprezes zarządu, Grupa Polsat Plus, w ubiegłym roku została podpisana umowa z Motostalem Puławy na budowę fabryki w Świdniku. W ciągu roku ma w niej powstawać 100 autobusów.

NesoBus - para wodna zamiast spalin

NesoBus posiada silnik elektryczny, który przy użyciu ogniwa paliwowego, wytwarza prąd z zatankowanego wodoru. Wodór ze zbiornika łączy się z zaczerpniętym z powietrza tlenem (specjalne filtry oczyszczają powietrze, żeby do ogniwa dostał się tylko tlen). W ten sposób powstaje energia elektryczna, która napędza autobus. Nie zachodzi żaden proces spalania, a to oznacza, że pojazd nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. W wyniku reakcji połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym, autobus emituje wyłącznie parę wodną. W pełni destylowaną. NesoBus jest więc ekologiczny co najmniej z dwóch powodów - nie emituje spalin i oczyszcza powietrze.

NesoBus - bezprzewodowe stacje ładowania i internet 5G

NesoBus jest w stanie pomieścić niemal 90 osób. Dostosowany został do wymagań osób starszych, niepełnosprawnych. Posiada także miejsca dla wózków. Oprócz tego posiada kilka stacji ładowania telefonu, także bezprzewodowych. Można także korzystać w nim z internetu 5G. O design pojazdu zadbali włoscy projektanci. 

Polsat News/Interia
Dowiedz się więcej na temat: NesoBus | Gdynia | testy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy