Druzgocąca analiza. Ile kosztowało paliwo w Polsce miesiąc po miesiącu?

Paweł Rygas

Oprac.: Paweł Rygas

Ceny paliw znów cieszą kierowców. Czasowa obniżka podatku VAT sprawiła, że na większości stacji daje się zaobserwować znaczące obniżki. Jak kształtowały się ceny paliw w Polsce w 2021 roku?

Ceny paliw zauważalnie spadły. Ale do deklarowanych przez rząd 70 groszy na litrze wciąż daleko
Ceny paliw zauważalnie spadły. Ale do deklarowanych przez rząd 70 groszy na litrze wciąż daleko Michał DomańskiINTERIA.PL
  • Od 1 lutego na stacjach paliw można zauważyć znaczącą obniżkę cen benzyny, oleju napędowego czy LPG.
  • To efekt rządowych działań antyinflacyjnych, w ramach których zmniejszeniu uległ podatek VAT na paliwo - z 23 na 8 proc. 
  • Zdaniem analityków taka obniżka powinna przełożyć się na spadek cen wynoszący nawet 50 gorszy na litrze.

Według ekspertów w pierwszych dniach lutego średnie ceny detaliczne paliw powinny mieścić się w zakresie:

  • Pb 98 - 5,48-5,60 zł/l,
  • Pb 95 5,17-5,29 zł/l,
  • ON 5,29-5,41 zł/l,
  • LPG 2,69-2,76 zł/l.

Dla porównania, jeszcze w końcu stycznia olej napędowy kosztował średnio 5,89 zł/l, Pb 95 - 5,83 zł/l, Pb 98 - 6,09 zł/l, a LPG - 3,09 zł/l.

Ceny paliw w 2022 roku - fot. YanosikInformacja prasowa (moto)

Niższe stawki podatku VAT mają zostać utrzymane do końca lipca 2022 roku. Wcześniej, tj. od 20 grudnia 2021, zmniejszona została również wysokość akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Ta zmiana ma potrwać do 20 maja 2022 roku.

Skąd się wzięły rekordowe ceny paliw? W Polsce to 1,5 zł w skali roku za litr!

Rekordowe ceny to w dużej mierze efekty wysokich notowań cen ropy naftowej, podyktowanych niestabilną sytuacją międzynarodową.

Prognozy analityków zakładają kolejne wzrosty cen baryłki ropy, co z pewnością przełoży się na detaliczne ceny paliw. Istnieją nawet obawy, że już wkrótce podaż surowca zostanie znacząco ograniczona. Drugą przyczyną zmian w cenach paliw jest słaby kurs złotego w stosunku do dolara amerykańskiego i euro.

Spadki cen polskiej waluty mogą się odbić na ostatecznych cenach paliw.

Jak kształtowały się ceny paliw w ostatnim roku?

Ceny paliw w poszczególnych miesiącach 2021 roku - fot. YanosikInformacja prasowa (moto)

Twórcy systemu Yanosik przygotowali zestawienie obejmujące średnie ceny paliw z 2021 roku z podziałem na miesiące.

Wśród danych znacznie wyróżnia się podwyżka cen w lutym, w którym Pb 98 zdrożała o niecałe 20 groszy, Pb 95 o 24 grosze, a ON i LPG o prawie 30 groszy na litrze. Lipiec również nie był łaskawy dla kierowców. Podwyżki wahały się na poziomie 40 groszy za litr benzyny, 20 groszy za litr ropy i 15 groszy za LPG.   

W pierwszym miesiącu tego roku ceny benzyny i ropy faktycznie skoczyły w górę o kilka groszy na litrze, jednak LPG staniało już w drugiej połowie stycznia przynosząc właścicielom pojazdów z autogazem nadzieję na kolejne obniżki - komentuje Julia Langa, Yanosik

Ceny paliw w pierwszej połowie stycznia 2022 wynosiły:

  • 5,99 zł/l - Pb 98, 
  • 5,74 zł/l - Pb 95, 
  • 5,79 zł/l - ON 
  • 3,11 zł/l - LPG. 

Zmieniły się już w drugiej połowie miesiąca, podnosząc się kolejno o 10 groszy za litr Pb 98, 9 groszy za litr Pb 95, 10 groszy za litr ropy.

Prognozy analityków na luty są na szczęście znacznie bardziej optymistyczne - Pb 98 i Pb 95 mają kosztować o ponad 50 groszy mniej za litr, ON ma stanieć o ponad 40 groszy, a autogaz nawet do 50 groszy za litr.

Docelowe obniżki miały sięgać kwot mniejszych nawet o 70 groszy na litrze. Jak sądzicie, czy faktycznie uda się to osiągnąć jeszcze w lutym?

***

Motorandka z Joanną Zientarską - Jeep Wrangler 4xeINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas