Reklama

Rynek paliw

Ceny paliw w Polsce jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Skąd takie podwyżki

Cena benzyny Pb95 w Polsce wzrosła w ostatnim tygodniu o 36 groszy, przez co znacząco przekroczyła 7 zł za litr, ustanawiając tym samym nowy rekord. A jak kształtują się ceny innych paliw w Polsce?

Rekordowo wysokie ceny benzyny

Portal e-petrol.pl poinformował, że w ciągu tygodnia średnia ogólnopolska cena Pb95 wzrosła aż o 36 gr na litrze.

"Dziś tankujący Pb 95 muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 7,23 zł/l, co oznacza, że benzyna po szokowej podwyżce pobiła swój ubiegłotygodniowy historyczny rekord. Spadające ostatnio ceny diesla zarówno na światowych giełdach, jak i w sprzedaży hurtowej na krajowym rynku spowodowały, że na stacjach paliwo to potaniało o 14 gr i dziś kosztuje przeciętnie 7,25 zł/l" - poinformowali analitycy portalu.

Dodali, że o 2 gr mniej niż przed tygodniem kosztuje LPG, którego przeciętna cena wynosi aktualnie 3,67 zł/l. Wyjaśniono, że spadek ceny LPG może być spowodowany wysokim poziomem marż uzyskiwanych z jego sprzedaży, który umożliwił obniżki cen tego paliwa na stacjach.

Reklama

Gdzie kupimy najtańsze paliwo w Polsce?

W tym tygodniu najniższe ceny benzyny 95-oktanowej e-petrol.pl zarejestrował w Wielkopolsce, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 7,17 zł. Olej napędowy jest najbardziej atrakcyjny cenowo w województwie łódzkim i świętokrzyskim, w których za tę samą jego ilość płaci się 7,23 zł. LPG z ceną 3,51 zł/l jest najtańsze na Lubelszczyźnie.

Według danych e-perol.pl tankowanie Pb 95 najwięcej kosztuje natomiast na Podlasiu, gdzie cena litra tego paliwa wynosi 7,30 zł. Diesel jest najdroższy w Małopolsce, w której jego litr kosztuje 7,33 zł. Na Mazowszu i Dolnym Śląsku e-petrol.pl odnotował zaś najwyższe ceny autogazu - w tych rejonach Polski LPG kosztuje średnio 3,73 zł/l. 

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc 

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy