Reklama

Polskie drogi

Uwaga, kierowcy. Policja prowadzi dziś akcję specjalną. Noga z gazu

W środę 28 września kierowcy mogą się spodziewać na drogach wzmożonej aktywności policjantów, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych. Warto uważać, bo można łatwo stracić prawo jazdy.

Policjanci prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" (NURD). Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

Za zdarzenia na przejściach odpowiadają kierowcy

Statystyki są jasne. Od zmiany przepisów 1 czerwca 2021 roku wina za każde potrącenie na przejściu przypisywana jest kierowcy, policjanci zawsze uznają, że główną przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, a nie złamanie przez pieszego przepisu, który zabrania wchodzenia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd, również na przejściu dla pieszych. 

Reklama

A, że potrącenia często kończą się tragicznie, podczas dzisiejszej akcji nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych gdzie w przeszłości dochodziło do wypadków.

Uwaga również na przejazdach rowerowych

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Stąd kierowcy muszą uważać nie tylko na przejściach dla pieszych, ale również przejazdach rowerowych.

Policjanci Przypominamy kierującym, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów "karnych", które kasują się dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu.

***

INTERIA.PL/Policja
Dowiedz się więcej na temat: akcja policji | piesi | mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy