Reklama

Polskie drogi

Trudne warunki na polskich drogach. Śnieg, deszcz i lód

W poniedziałek w wielu miejscach Polski panują trudne warunki drogowe. Kierowcy mogą natknąć się na śnieg i oblodzenie dróg.

Gdzie występują trudne warunki na drogach?

Zima na drogach. Województwo podkarpackie


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla południa województwa podkarpackiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dróg.

W wydanym w poniedziałek rano komunikacie podano, że po nocnych opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników, co skutkować będzie ich oblodzeniem.

Według IMGW temperatura minimalna ma wynieść około -1 st. C, natomiast temperatura minimalna przy gruncie około -2 st. C. 

Ostrzeżenie dotyczy powiatów sanockiego, bieszczadzkiego, leskiego, krośnieńskiego, jasielskiego oraz Krosna.

Reklama

Ślisko na drogach. Ostrzeżenie dla województwa łódzkiego

Drogi w województwie łódzkim mogą być oblodzone, szczególnie na mostach i wiaduktach. Poranne prognozy pogody dla województwa łódzkiego zawierają ostrzeżenie IMGW o możliwym oblodzeniu. Komunikat dotyczy całego regionu.

"Miejscami temperatura gruntu spadła do około -1 st. C. Lokalnie, zwłaszcza na mostach i wiaduktach, może być ślisko" - przekazał rano synoptyk Marek Pruchniewicz.

Rano w Łodzi temperatura powietrza wynosi ok. 1 st. Celsjusza, ale przy gruncie w niektórych miejscach woj. łódzkiego termometr może pokazywać do minus 2 stopni Celsjusza.

 Prognozowane opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu mogą powodować, że drogi pokryje warstwa lodu.

Ostrzeżenie dla województwa świętokrzyskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem dróg dla dwóch powiatów województwa świętokrzyskiego. Ostrzeżenie obowiązuje dla powiatów: jędrzejowskiego i włoszczowskiego. Na drogach mogą tam wystąpić oblodzenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska synoptycy określają na 80 proc.

Opady śniegu w województwie warmińsko-mazurskim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla woj. warmińsko-mazurskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.
Jak podał IMGW, w regionie prognozowane są opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej od około 10 cm do około 15 cm.

Zgodnie z ostrzeżeniem, takie zagrożenie może występować do godz. 11 w poniedziałek. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia określono na 70 proc. dla powiatów ełckiego, oleckiego i piskiego, a dla pozostałej części regionu na 80 proc. Ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może ulec zmianie.

W poniedziałek rano IMGW przekazał, że od kilku godzin w prawie całym województwie notowane są opady śniegu. W rejonie Zalewu Wiślanego przeważa deszcz ze śniegiem, lokalnie deszcz. Według stacji pomiarowych mogło spaść już około od 3 cm do lokalnie 7 cm.

"Może to powodować utrudnienia przede wszystkim komunikacyjne. Opady potrwają jeszcze długo, jednak ich intensywność będzie zmienna i w ciągu dnia opad w wielu miejscach zmieni się przejściowo na bardziej mokry, a pokrywa śnieżna nieco stopnieje" - podano w komunikacie.

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trudne warunki na drogach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama