Zimowe utrzymanie dróg. Kto odśnieża drogi krajowe?
Kilka tysięcy osób będzie pracowało jesienią i zimą przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2500 pojazdów - pługi, pługosolarki czy pługi wirnikowe, a także 292 magazyny soli.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ponad 17 800 kilometrów dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 21 000 kilometrów.
Zimowe utrzymanie dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone jest w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu przez wykonawców wyłonionych w przetargach.
Drogowcy przewidują, że w sezonie zimowym 2021/2022 do utrzymania dróg mogą wykorzystać:
- 500 tys. ton soli drogowej,
- 3,4 tys. ton chlorku wapnia,
- 31 tys. ton materiałów uszorstniających.
Jakie się standardy utrzymania dróg krajowych
Cała sieć dróg krajowych w sezonie 2021/2022 będzie utrzymywana w okresie zimowym w następujących standardach:
- w standardzie I utrzymania - około 5,1 tys. kilometrów krajówek
Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godzin.
- w standardzie II utrzymania - około 11,2 tys. kilometrów krajówek
Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu może występować do 6 godzin.
- w standardzie III utrzymania - około 2,1 tys. kilometrów krajówek
Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu większym niż 4 procent, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godzin od momentu ustaniu opadów śniegu.
- w standardzie V utrzymania - około 2,8 tys. kilometrów krajówek
Drogowcy zaznaczają, że w przypadkach długotrwałego występowania skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, w szczególności takich jak zawieje i zamiecie śnieżne czy długotrwałe burze śnieżne, utrzymanie standardu na drogach krajowych może być utrudnione.
Zaśnieżona albo śliska droga krajowa. Gdzie dzwonić?
W GDDKiA działają Punkty Informacji Drogowej, które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je ich użytkownikom oraz mediom.
Informacje umieszczane są na stronie internetowej GDDKiA. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.
GDDKiA, która korzysta z dostępnych prognoz pogody, może podejmować również działania prewencyjne, takie jak posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu.
Dla potrzeb operacyjnych na sieci dróg krajowych zainstalowano ok. 1100 kamer oraz ok. 550 stacji meteorologicznych.
Z urządzeń tych pozyskiwane są następujące dane:
- podgląd na drogi krajowe,
- pomiar temperatury i wilgotności powietrza,
- pomiar temperatury nawierzchni,
- pomiar siły i kierunku wiatru. ***